Urządzenia cyfrowe, dzieci i krótkowzroczność: Zrozumienie czynników ryzyka

 

Urządzenia cyfrowe stały się synonimem życia dzieci zarówno w klasie, jak i w domu - a oczekuje się, że będą one jeszcze bardziej zintegrowane z ich codzienną rutyną. Podczas gdy technologia ta może usprawnić i przyspieszyć naukę, eksperci nie są jeszcze pewni co do jej długoterminowych skutków dla młodych oczu.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę na oznaki cyfrowego zmęczenia oczu u dzieci. Symptomy mogą objawiać się jako pieczenie, swędzenie lub zmęczenie oczu, bóle głowy, zmęczenie, utrata ostrości widzenia, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub ból głowy i szyi.

Skutki cyfrowego zmęczenia oczu

Poza cyfrowym przemęczeniem oczu, niektóre dzieci cierpią na krótkowzroczność, czyli krótkowzroczność. Co jest przyczyną tego stanu? Niektórzy badacze uważają, że zmęczenie spowodowane nadmiernym czytaniem, trzymaniem książki lub ekranu cyfrowego zbyt blisko oczu przez dłuższy czas może zwiększać ryzyko. Jednak dokładna przyczyna (lub przyczyny) pozostaje kwestią otwartą.

Chociaż może być więcej pytań niż odpowiedzi na temat krótkowzroczności u dzieci, wiemy jedno. Być może jedną z najlepszych rzeczy, jakie można powiedzieć dziecku, aby zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności, jest: "Wyjdź na dwór i baw się!". To dlatego, że badania wykazały, że spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu postępu krótkowzroczności u dzieci.

Na przykład, w dwuletnim australijskim badaniu oceniano wpływ czasu spędzanego na świeżym powietrzu na rozwój i postęp krótkowzroczności wśród 6-latków i 12-latków wybranych losowo z 51 szkół w Sydney. U starszych dzieci, które spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, stwierdzono mniejszą krótkowzroczność po zakończeniu okresu badania niż u pozostałych uczestników - nawet po uwzględnieniu innych czynników. U dzieci, które wykonywały najwięcej pracy w pobliżu i spędzały najmniej czasu na świeżym powietrzu, odnotowano wyższy wskaźnik krótkowzroczności. Czytaj dalej na: http://pas.org.pl

Nadmierne narażenie na niebieskie światło

Co więc jest takiego w działaniu urządzeń cyfrowych, że stanowią one powód do niepokoju? Wiadomo, że emitują one wysokoenergetyczne, krótkofalowe, niebieskie i fioletowe światło, które może wpływać na wzrok, a nawet przedwcześnie postarzać oczy. Uważa się również, że nadmierna ekspozycja na niebieskie światło jest głównym czynnikiem powodującym zmęczenie i dyskomfort oczu i może prowadzić do poważnych schorzeń w późniejszym życiu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Jaki z tego wniosek? Najlepiej zachęcać dziecko do rozwijania zdrowej relacji z technologią cyfrową i zabawą na świeżym powietrzu. Zaleca się również pomagać im w wykształceniu dobrych nawyków chroniących ich wzrok. Na przykład, zachęcaj je do robienia częstych przerw od urządzeń, stosując zasadę 20-20-20. Lekarze okuliści zalecają robienie 20-sekundowych przerw co 20 minut i patrzenie na coś oddalonego o 20 stóp.

Znaczenie badań okulistycznych

Nie zapominajmy również o badaniach wzroku. Badanie wzroku w szkole lub krótkie badanie u pediatry może być niewystarczające, ponieważ problemy ze wzrokiem u dzieci mogą pozostać niewykryte. Doświadczony optometrysta może współpracować z Państwa zespołem medycznym w celu dokładnego zdiagnozowania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki profilaktycznemu podejściu do opieki, Ty i Twoja rodzina możecie cieszyć się doskonałym zdrowiem oczu i wzrokiem w każdym wieku.

Przyłącz się do rewolucji 2021 w zakresie opieki nad oczami, umawiając się na coroczne badanie wzroku już dziś!