Dobierz odpowiednie okulary do komputera

jakie okulary do pracy przy komputerzeNawet jeżeli korzystamy z najlepszych dostępnych monitorów LCD, to i tak nie jesteśmy w stanie w stu procentach ochronić swojego wzroku przed licznymi zagrożeniami oraz zwykłym zmęczeniem. Jeżeli nasze oczy już uległy poważnym uszkodzeniom, koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary. Warto jednak wiedzieć, na co należy zwracać uwagę w czasie ich wybierania. Oprócz tego dobrze będzie uświadomić sobie również, jakie zagrożenia wynikają z długotrwałej pracy przy komputerze bez odpowiednich okularów. Każdy z nas powinien znać kilka prostych, podstawowych metod dzięki którym będziemy w stanie zadbać o zdrowie naszych oczu. Przede wszystkim w czasie kilkugodzinnej pracy przy komputerze warto raz na jakiś czas oderwać od niego wzrok i poruszyć nieco karkiem w różne strony.

Istnieje ponadto wiele elementów miejsca naszej pracy, o które musimy zadbać. Jest to przede wszystkim nasza pozycja w czasie siedzenia, oświetlenie pomieszczenia oraz rodzaj i ustawienie monitora, z którego korzystamy. Samo przemęczenie oczu objawia się zwykle na wiele różnych sposobów. Do najważniejszych rzeczy na które musimy uważać należy: ból głowy, suchość oczu, trudności z widzeniem, "zamglony" wzrok, zaburzenia widzenia barw. Bardzo ważną dla nas sprawą powinno być także odpowiednie nawilżanie gałek ocznych. Oczy nawilżają się swoim naturalnym materiałem do tego przeznaczonym – łzami. Są one rozprowadzane wewnątrz powieki dzięki sygnałom wysyłanym z mózgu. W czasie pracy przy komputerze powstaje tak zwany efekt pseudo-mrugnięcia, przede wszystkim w momencie przenoszenia wzroku z monitora na klawiaturę. Następuje wówczas wysłanie z mózgu do powieki odpowiedniego sygnału, ale rzeczywiste mrugnięcie nie ma miejsca.

jak wybrać okularyDługotrwała praca przy komputerze powoduje nadmierne wysychanie gałek ocznych. Główną przyczyną czegoś takiego jest zbyt rzadkie mruganie. Coś takiego może prowadzić do tak zwanego Zespołu Wysuszonego Oka. Z tego też powodu bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu w którym pracujemy powietrze było odpowiednio nawilżone. Pomogą nam przy tym specjalne nawilżacze; dobrą propozycją są również preparaty imitujące prawdziwe łzy. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych na czas pracy przy komputerze mimo wszystko powinny przestawić się na okulary – soczewki prowadzą bowiem do dodatkowego wysuszania się oczu. Okulary do pracy z komputerem powinny być wyposażone w specjalną warstwę antyrefleksyjną, znacznie zwiększającą nasz komfort i bezpieczeństwo oczu.