Co jest na Twoim talerzu? Jak odżywiać się dla zdrowia oczu?

 

Mówi się, że jesteś tym, co jesz - i to powiedzenie odnosi się również do naszego wzroku. Czasami jednak potrzebujemy przypomnienia, aby zadbać o nasze oczy. Wiek i inne czynniki mogą wpływać na nasz wzrok, ale zrównoważona dieta może pomóc zrównoważyć niektóre z tych zmian. Zwróć uwagę na te niezbędne witaminy i minerały i zastanów się, jak możesz zaplanować swoje posiłki tego lata, aby dostarczyć odżywczy cios:

Witamina C:

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem w tym, że pomaga chronić oczy przed uszkodzeniami związanymi z narażeniem na czynniki środowiskowe. Inną korzyścią jest to, że zwiększa dostarczanie składników odżywczych do oczu poprzez promowanie zdrowych naczyń krwionośnych. Pokarmy bogate w witaminę C obejmują owoce cytrusowe i brokuły. Pij więc sok pomarańczowy!

WitaminaA:

Witamina A jest potrzebna do tworzenia rodopsyny, cząsteczki używanej przez komórki siatkówki, które wykrywają światło. Witamina A znajduje się w wątrobie, żółtkach jaj, rybach i oleju z wątroby dorsza. Beta karoten jest prekursorem witaminy A, ponieważ organizm przekształca go w witaminę A. Beta karoten znajduje się w żółtych i pomarańczowych warzywach, takich jak marchew i dynia. Zielone warzywa liściaste są również jego dobrym źródłem. Rozważ dodanie marchewki i szpinaku do porannego smoothie, aby uzyskać dodatkowe wartości odżywcze.

Luteina i zeaksantyna:

Te związki roślinne należą do rodziny karotenoidów i są skoncentrowane w plamce żółtej oka. Luteina i zeaksantyna są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Najlepszym źródłem luteiny i zeaksantyny są zielone warzywa liściaste (takie jak szpinak, jarmuż, brokuły i pietruszka), żółtka jaj, kiwi, kukurydza i dynia. Sałatka, ktokolwiek?

Cynk:

Cynk pomaga w przemianie retinolu (forma witaminy A) w retinal, który jest niezbędny do widzenia w nocy. Cynk jest trochę supergwiazdą wśród składników odżywczych, ponieważ jest potrzebny do dostarczania witaminy A do oczu. W połączeniu z witaminą C pełni podwójną funkcję, chroniąc oczy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Cynk znajduje się w ostrygach, mięsie, jajach, nasionach słonecznika i dyni.

Ten oko zdrowy przepis tworzył Josh od The Steele Project. Josh poświęcił ostatnie kilka lat do osiągnięcia ogólnego zdrowia ciała i stracił zdumiewającą ilość wagi, w tym ostatnio poświęcając czas na zbadanie jego zdrowia oczu i odkrywając, jak może dać obraz ogólnego stanu zdrowia. Stworzył tę pyszną jogurtową miseczkę używając kokosowo-waniliowego greckiego jogurtu z truskawkami, borówkami, granolą, orzechami włoskimi, masłem z nerkowców, pyłkiem pszczelim i mżawką miodu. Pełna przeciwutleniaczy, w tym witamin C i E, ta sycąca miska jest doskonałym śniadaniem, które można przygotować w nocy i zabrać ze sobą do pracy rano!

Oprócz zdrowego odżywiania się, pamiętaj o aktualnych badaniach wzroku. Umów się na wizytę w jednej z naszych placówek już dziś. 

Dowiedz się więcej na: http://pas.org.pl