Prowadzenie

Ty jako przewodnik
Będąc małżonkiem, partnerem lub przyjacielem osoby słabo widzącej lub niedowidzącej, trudno jest wiedzieć, kiedy wkroczyć i pomóc. Nie chcesz urazić tej osoby, wkraczając do akcji i sprawiając, że poczuje się niezdolna, ani nie chcesz stać z boku i patrzeć, jak potyka się, robiąc sobie krzywdę.

Oto kilka wskazówek, jak pomóc osobie niewidomej lub niedowidzącej w poruszaniu się, abyś mógł okazać jej wsparcie i troskę.

  • Po pierwsze i najważniejsze, nigdy nie zakładaj, że dana osoba chce lub potrzebuje Twojej pomocy. Zawsze najpierw zapytaj i nigdy nie zmuszaj osoby do przyjęcia Twojej pomocy.
  • Jeśli Twoja propozycja pomocy zostanie przyjęta, zapytaj, czy osoba ta chciałaby, abyś stanął po jej prawej czy lewej stronie, a następnie dotknij ją odpowiednim łokciem, tak aby osoba potrzebująca pomocy mogła chwycić się lekko powyżej łokcia.
  • Rozluźnij się i idź wygodnym, równym tempem, mniej więcej pół kroku przed siebie.
  • Podczas pokonywania przeszkód pomocne są sygnały naprowadzające oraz wskazówki słowne. Przykłady:
    Krawężnik - krótka przerwa i stwierdzenie "zbliżamy się do krawężnika, jest nachylony do góry".
    Wąskie drzwi lub przejście - wchodzisz pierwszy, przesuwając ramię prowadzące za małe plecy i dajesz znać, że przechodzisz przez drzwi lub wąską przestrzeń oraz w którym kierunku otwierają się drzwi, aby osoba mogła przejść na odpowiednią stronę.

  • Schody - zatrzymaj się na krawędzi pierwszego stopnia i poinformuj drugą osobę, czy schody są w górę czy w dół, gdzie znajduje się poręcz (upewnij się, że jest po stronie jej wolnej ręki) oraz czy schody są jakieś szczególne (nierówne, bardzo strome, mają zbyt szeroki stopień itp.). Jeśli jest tylko kilka stopni, powiedz im: "Zrobisz 4 kroki w dół". Dziecko będzie szło jeden krok za Tobą, trzymając jedną rękę na poręczy, a drugą za ramię. Po pokonaniu schodów należy zrobić przerwę.
  • Schody ruchome i drzwi obrotowe - Należy używać podobnych wskazówek jak w przypadku schodów. Poinformuj osobę, kiedy ma wejść na schody ruchome i kiedy ma się przygotować do zejścia z nich. Jeśli osoba, którą prowadzisz, nie czuje się komfortowo na ruchomych schodach lub w drzwiach obrotowych, skorzystaj z windy i zwykłych drzwi, które obowiązkowo powinny znajdować się we wszystkich budynkach.
  • Krzesło - podchodząc do krzesła, połóż rękę osoby prowadzonej na oparciu lub boku krzesła, informując ją, w którą stronę krzesło jest skierowane.
  • Nigdy nie zostawiaj osoby niewidomej lub niedowidzącej w "wolnej przestrzeni". Do czasu powrotu upewnij się, że osoba ta dotyka ściany, poręczy lub innego stabilnego obiektu.

Jeśli osoba korzysta z psa przewodnika
Psy przewodnicy są nieocenione dla osób niewidomych lub niedowidzących. Dają one swoim właścicielom poczucie niezależności. Ale jak należy reagować na psa przewodnika, który pracuje?

  • Nigdy nie odwracaj uwagi psa od jego obowiązków, więc nie głaszcz go bez pytania.
  • Zanim zadasz pytanie osobie zajmującej się psem, pozwól jej dokończyć zadanie.
  • Podchodząc do psa, zachowaj spokój, nie drażnij go ani nie mów do niego.
  • Nie oferuj psu jedzenia ani innych smakołyków. Psy są karmione zgodnie z harmonogramem i stosują określoną dietę, która zapewnia im zdrowie. Odchylenia od rutyny mogą zakłócić ich regularny i przynoszący ulgę harmonogram, co może stanowić poważną niedogodność dla ich opiekunów.
  • Psu przewodnikowi nie należy dawać zabawek. Mimo że psy te są traktowane jak zwierzęta domowe, gdy nie są w uprzęży, mogą korzystać tylko z określonych zabawek. W uprzęży nie bawią się zabawkami.
  • Nie należy wołać psa przewodnika ani zagradzać mu drogi, ponieważ może to przerwać jego koncentrację, co może okazać się niebezpieczne dla przewodnika.
  • W niektórych przypadkach osoba słabo widząca lub niewidząca może chwycić cię za rękę powyżej łokcia i pozwolić psu chodzić na piętach, a nie prowadzić. Postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co w pierwszej części tego bloga. Podchodząc do schodów, należy zapytać, w jaki sposób dana osoba chce się poruszać, ponieważ jedną ręką będzie trzymała Twoje ramię, a drugą psa przewodnika, co uniemożliwia uchwycenie poręczy.

Dawanie wskazówek komuś niewidomemu lub niedowidzącemu
Jeśli dana osoba porusza się samodzielnie z psem przewodnikiem lub białą laską, konieczne jest udzielanie jej dokładnych wskazówek. Choć możesz być przyzwyczajony do wskazywania lub mówienia "to jest tam" lub "idź za następny róg", to jeśli nie widzisz, nie masz pojęcia, gdzie jest "tam" lub "następny róg".

  • Zawsze odnoś się do konkretnego kierunku z perspektywy osoby, której doradzasz. Twoja prawa strona jest ich lewą.
  • Oprócz kierunku podaj też przybliżoną odległość.
  • Podaj przybliżoną liczbę ulic, przez które trzeba przejść, aby dotrzeć do celu. Nawet jeśli oddalisz się o jedną lub dwie przecznice, osoba ta będzie wiedziała, kiedy się zatrzymać i w razie potrzeby poprosić o dalsze instrukcje.
  • Jeśli to możliwe, podaj informacje o punktach orientacyjnych znajdujących się po drodze. Pamiętaj, że dźwięki, zapachy i faktura podłoża mogą być punktami orientacyjnymi. Możesz usłyszeć ruchome schody, poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy i poczuć różnicę między trawą a chodnikiem.

4/16/15


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds.
rozwojuFundacja
Odkryjmy
Oczy