Jedzenie

10/21/14

Ludzie gotują z różnych powodów. Jedni po prostu po to, by móc coś zjeść, inni cieszą się kreatywnością i uważają, że to relaksujące, a dla jeszcze innych jest to zajęcie, które sprawiają im przyjemność. Jednak w miarę utraty wzroku gotowanie może stać się trudne i niebezpieczne. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo i dodadzą pewności siebie, by móc cieszyć się gotowaniem z niedowidzeniem.


1. Aby uniknąć poparzeń, przed włączeniem palnika należy postawić na nim garnek lub patelnię, a przed zdjęciem garnka lub patelni należy wyłączyć palnik.

2. 2. Obróć rączki patelni do wewnątrz od kuchenki lub blatu, aby uniknąć rozlania płynu i poparzeń.

3. Oznaczaj wspólne lub często używane ustawienia na urządzeniach jaskrawym lakierem do paznokci, jaskrawą kolorową taśmą lub wypukłymi kropkami.

4. Kupuj mikrofalówki z funkcją podgrzewania sensorowego, aby automatycznie podgrzewać jedzenie do odpowiedniej temperatury.

5. Używaj długich rękawic do piekarnika, aby chronić dłonie i ramiona przed gorącymi powierzchniami.

6. Włączaj światło w piekarniku podczas korzystania z niego, aby przypomnieć sobie, że piekarnik jest włączony.

7. Używaj podwójnej szpatułki, aby uniknąć rozlania podczas obracania potraw.

8. Używaj specjalnego kubka do odmierzania, który wzmacnia kontrast.

9. Używaj noża z regulowaną prowadnicą do krojenia.

10. Posiadać jasne i ciemne deski do krojenia, aby zapewnić jak największy kontrast w zależności od krojonej lub siekanej rzeczy - np. czarną do krojenia cebuli i białą do siekania jarmużu.

11. Używać czasomierza kuchennego z dużym drukiem dla osób niedowidzących.

12. Używaj automatycznego ekspresu do kawy, który przygotowuje jedną filiżankę kawy lub herbaty, aby wyeliminować konieczność przelewania wrzących płynów i ryzyko poparzeń.

13. Zamontować pod spodem szafek oświetlenie fluorescencyjne o niskim współczynniku odblasku, aby ułatwić widzenie.

14. Obrysuj krawędzie blatów kolorową taśmą klejącą lub pomaluj je farbą w kolorze kontrastującym z powierzchnią roboczą. Wybierz również naczynia kuchenne, które kontrastują z blatem.

15. Zorganizuj półki w logiczny sposób, ewentualnie alfabetycznie, z łatwym dostępem do najczęściej używanych przedmiotów. Pamiętaj, aby odkładać przedmioty na miejsce, w którym się pierwotnie znajdowały.

16. Wnętrze szafek kuchennych należy wykończyć w kolorze kontrastującym z naczyniami, aby łatwiej było je dostrzec. Nie używaj przezroczystych szklanek lub naczyń, ponieważ wydają się one niewidoczne.

17. Jeśli masz jaskrę i doświadczasz widzenia tunelowego, usuń drzwi szafek lub zastąp je drzwiami przesuwnymi.

18. Załóż gumki wokół kartonu z mlekiem, aby odróżnić go od kartonu z sokiem pomarańczowym. Sprawdza się to również przy odróżnianiu puszki zupy z makaronem od pomidorowej itp.

19. Unikaj przelewania, zawieszając na szklance lub kubku wskaźnik poziomu płynu, który zagra melodię, gdy woda znajdzie się ¾" od góry.

20. W przypadku zimnych napojów można również użyć palca, umieszczając jego czubek na krawędzi szklanki i przestać nalewać, gdy poczuje się płyn.

Po przygotowaniu posiłków jedzenie również może być wyzwaniem, dlatego poniżej znajdziesz pięć dodatkowych wskazówek.

1. Używaj talerzy obiadowych z podwyższoną krawędzią, aby uniknąć rozlania lub zepchnięcia jedzenia podczas jedzenia.

2. Unikaj wzorów na zastawie stołowej.

3. Upewnij się, że naczynia kontrastują ze stołem lub bielizną stołową.

4. Opracuj system nakładania jedzenia na talerz, np. mięso o 6:00, warzywa o 3:00, skrobia o 9:00.

5. Używaj lampy na gęsiej szyi bezpośrednio nad talerzem.

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju