6 powszechnych mitów na temat jaskry

Jaskra jest chorobą oczu, w której podwyższone ciśnienie powoduje postępującą, trwałą utratę wzroku, a nawet ślepotę. Niestety, wiele błędnych przekonań na temat tej choroby może sprawić, że będziesz niedoinformowany. Poniżej odsortujemy fakty od fikcji, obalając 6 najbardziej powszechnych mitów na temat jaskry.

Fakty o jaskrze a mity

MIT 1: Jaskra jest pojedynczą chorobą

FAKT

Jaskra jest grupą chorób oczu; najczęstsze z nich to jaskra z otwartym kątem przesączania (OAG) i jaskra z zamkniętym kątem przesączania (ACG).

W jaskrze z otwartym kątem przesączania struktura drenująca w oku (zwana siateczką beleczkową) nie pozwala płynowi wewnątrz oka wypływać tak, jak powinien, powodując wzrost wewnętrznego ciśnienia w oku, które uszkadza nerw wzrokowy. Jaskra z zamknięciem kąta przesączania rozwija się powoli i zazwyczaj zanim ludzie zauważą objawy, takie jak utrata widzenia obwodowego, mają już uszkodzony nerw wzrokowy.

W jaskrze z zamknięciem kąta oko nie odprowadza płynu tak, jak powinno, ponieważ kanał odpływowy między tęczówką a rogówką staje się zbyt wąski, co powoduje wzrost ciśnienia w oku. Ciśnienie to uszkadza nerw wzrokowy, prowadząc do utraty wzroku. ACG może wystąpić nagle lub stopniowo.

MIT 2: Tylko osoby starsze cierpią na jaskrę

FAKT

Chociaż prawdą jest, że osoby powyżej 60 roku życia są bardziej narażone na ryzyko rozwoju jaskry z otwartym kątem w porównaniu z osobami w wieku 40 lat, istnieją inne rodzaje jaskry, które mogą dotyczyć osób w wieku od 20 do 50 lat, a nawet małych niemowląt (ze względu na nieprawidłowy rozwój oka).

oko

Oprócz wieku, do osób o podwyższonym ryzyku rozwoju jaskry należą:

  • Afroamerykanów i Latynosów
  • Osoby, u których w rodzinie występowała jaskra
  • Pacjenci z chorobami układu krążenia, cukrzycą lub niedokrwistością sierpowatokrwinkową
  • Osoby, które wcześniej doznały urazu oka
  • Osoby długotrwale przyjmujące leki steroidowe.

MIT 3: Jaskra wcześnie daje objawy

FAKT

Najczęstsza forma jaskry, jaskra z otwartym kątem przesączania, nie wykazuje praktycznie żadnych oznak ani objawów aż do późniejszych etapów, kiedy dochodzi do utraty wzroku. Wbrew temu, co ludzie mogą myśleć, zwiększone ciśnienie w oku nie powoduje bólu. A ponieważ jako pierwsze zanika widzenie peryferyjne, możesz nie rozpoznać utraty wzroku, dopóki nie zostanie on znacznie zaburzony. Jedynym sposobem na wykrycie jaskry jest poddanie się kompleksowemu badaniu okulistycznemu.

MIT 4: Nic nie można zrobić, gdy już ma się jaskrę

FAKT

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na jaskrę, istnieje wiele skutecznych opcji leczenia: krople do oczu, leki doustne, a także zabiegi laserowe i chirurgiczne, które mogą pomóc w spowolnieniu postępu jaskry. Każda opcja leczenia jest stosowana w celu uzyskania prawidłowego przepływu płynu z oka, zmniejszenia ciśnienia wewnątrz oka i zmniejszenia uszkodzenia nerwu wzrokowego.

MIT 5: Badanie pod kątem jaskry jest bolesne

FAKT

W rzeczywistości, testowanie na jaskrę jest praktycznie bezbolesne. Jeden z testów obejmuje bezkontaktowe urządzenie, które wdmuchuje delikatny podmuch powietrza do każdego oka w celu zbadania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dźwięk wdmuchiwanego powietrza może być zaskakujący, ale po chwili jest już po wszystkim i jest bezbolesny. Podczas badania tonometrii aplanacyjnej Goldmanna do każdego oka wprowadzane są krople znieczulające, co może powodować uczucie kłucia przez kilka sekund. Następnie okulista za pomocą niebieskiego światła szybko i delikatnie dotyka rogówki, aby precyzyjnie zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Najdokładniejsze są jednak badania pola widzenia i OCT (optyczna koherentna tomografia), nieinwazyjne badania obrazowe, które również są bezbolesne.

MIT 6: Nie można zapobiec jaskrze

FAKT

Regularne badania okulistyczne są jedynym sposobem zapobiegania jaskrze, ponieważ można zapobiec ślepocie lub znacznej utracie wzroku, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana i leczona we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne są rutynowe kompleksowe badania okulistyczne, które obejmują testy na jaskrę.