Zrozumienie zjawiska pływaków w oku

Być może słyszeli Państwo o zjawisku pływaków w oku, a nawet sami go doświadczyli. Czym one są i dlaczego się pojawiają? I czy można im zapobiegać?

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, jak są one definiowane. Ogólnie rzecz biorąc, są to plamki w polu widzenia, które wyglądają jak czarne lub szare plamki, sznurki lub pajęczyny w kąciku oka. Mają one tendencję do przemieszczania się, gdy poruszasz oczami i znikają, gdy próbujesz spojrzeć na nie bezpośrednio.

Mimo, że pływaki mogą budzić niepokój, prawdopodobnie nie ma się czym martwić - większość pływaków jest spowodowana zmianami związanymi z wiekiem, które zachodzą wewnątrz oka. Mikroskopijne włókna w galaretowatym płynie wewnątrz oka mają tendencję do zbijania się w grudki i mogą rzucać drobne cienie na siatkówkę, powodując powstawanie łez.

Na co zwracać uwagę

Jeśli jesteś młodą osobą i zauważysz nagły wzrost liczby łzawiących oczu, skontaktuj się z okulistą tak szybko, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na błyski światła lub utratę widzenia peryferyjnego, ponieważ mogą to być objawy nagłego wypadku, który wymaga natychmiastowej uwagi.

Pływaki są zwykle spowodowane procesem starzenia się, ale w niektórych przypadkach mogą być oznaką, że oczy proszą o pomoc. Na przykład, może wystąpić krwawienie w oku. Cukrzyca, nadciśnienie, zablokowane naczynia krwionośne i uraz mogą być winowajcami. Komórki krwi są widoczne jako pływaki.

Pływaki mogą również w niektórych przypadkach wskazywać na rozdarcie siatkówki. Bez leczenia, rozdarcie siatkówki może prowadzić do odwarstwienia siatkówki - nagromadzenia płynu za siatkówką, które powoduje jej oddzielenie się od tylnej części oka. Nieleczone odwarstwienie siatkówki może spowodować trwałą utratę wzroku, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie większe zmiany w widzeniu.

Inne czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka mogą być również operacje oczu i leki stosowane do oczu. Niektóre leki, które są wstrzykiwane do płynów ocznych, mogą powodować tworzenie się pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te mogą pojawiać się jako cienie, dopóki oko ich nie wchłonie. Niektóre zabiegi chirurgiczne wprowadzają do oka pęcherzyki oleju silikonowego, które również mogą być widoczne jako pływaki.

Poza tymi zmiennymi, niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia pływaków w oku. Do czynników tych należą:

  • Wiek powyżej 50 lat
  • Krótkowzroczność
  • Uraz oka
  • Powikłania po operacji zaćmy
  • Retinopatia cukrzycowa
  • Zapalenie oka

W razie wątpliwości, należy zgłosić się do okulisty w celu uzyskania dodatkowej pomocy i wskazówek, jeśli pływaki stają się coraz częstsze, a widzenie jest zaburzone. Doświadczony optometrysta może współpracować z Państwa zespołem medycznym w celu dokładnego zdiagnozowania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki profilaktycznemu podejściu do opieki, możesz zachować zdrowie oczu i wzrok w miarę starzenia się. Już dziś umów się na kompleksowe badanie wzroku i ciesz się spokojem ducha. Czytaj dalej na: http://pas.org.pl