Zrozumieć ślepotę barw

Być może słyszałeś, że ktoś mówi, że cierpi na ślepotę barw - ale co to dokładnie oznacza? Nie jest to tak niepokojące, jak się wydaje. Pomimo nazwy, ślepota kolorowa nie jest wcale formą ślepoty. Jest to choroba genetyczna - częściej występująca u mężczyzn - która wiąże się z zaburzeniami w sposobie postrzegania kolorów.

Osoby z tą wadą wzroku mają trudności w rozróżnianiu niektórych kolorów, takich jak niebieski i żółty lub czerwony i zielony. Zazwyczaj widzą one kolory, ale niektóre z nich nie wydają się tak żywe i łatwo je pomylić z innymi odcieniami. (Tak więc niebieski może być mylony z żółtym, a czerwony z zielonym).

Jeśli zaczynasz doświadczać problemów z widzeniem kolorów, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić swojego lekarza. Nagła lub stopniowa utrata widzenia barw może być oznaką bardziej dotkliwych problemów zdrowotnych, takich jak zaćma. Badanie ślepoty barw może zapewnić dalszy wgląd w to, co się dzieje.

Być może zastanawiasz się, co powoduje, że niektórzy ludzie doświadczają ślepoty barw, podczas gdy inni nie. Wrodzone formy ślepoty kolorów często są związane z anatomią oka. W tym przypadku jest to związane z brakami w pewnych typach czopków lub całkowitym ich brakiem. Oprócz czynników dziedzicznych, do innych przyczyn wad lub utraty widzenia barwnego należą: chorobę Parkinsona, niektóre leki, dziedziczną neuropatię wzrokową Lebera (LHON) oraz zespół Kallmana. Ślepota barw może również wystąpić jako część procesu starzenia się oraz w wyniku urazu lub uszkodzenia obszarów mózgu, w których odbywa się przetwarzanie obrazu.

Chociaż nie ma lekarstwa na ślepotę barw, wczesna diagnoza wśród dzieci w wieku szkolnym może ułatwić im radzenie sobie i adaptację. Istnieją narzędzia, takie jak specjalne soczewki w okularach lub soczewkach kontaktowych, które poprawiają postrzeganie kolorów. A niektóre aplikacje dostępne do pobrania są zaprojektowane tak, aby pomóc osobom niewidomym na kolory widzieć je prawidłowo.

W razie wątpliwości, jeśli masz problemy z rozróżnianiem kolorów lub jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć z tym problemy, udaj się do okulisty po dodatkową pomoc i wskazówki. Doświadczony optometrysta może współpracować z Twoim zespołem medycznym w celu dokładnego zdiagnozowania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki profilaktycznemu podejściu do opieki, możesz zachować zdrowie oczu i wzrok w miarę starzenia się. Już dziś umów się na kompleksowe badanie wzroku i ciesz się spokojem ducha. Czytaj dalej na: http://pas.org.pl