Zapobiegaj i lecz suchość oczu zimą dzięki tym wskazówkom

14 grudnia 2020 r. Jennifer Wells Suche oko, Zdrowie oczu, Porady dla oczu 1 Komentarz

Zapobiegaj i lecz suchość oczu w zimie dzięki tym wskazówkom

Och, pogoda na zewnątrz jest straszna!

Zima przynosi wiele wspaniałych rzeczy, takich jak święta, popijanie gorącego cydru i przytulanie się do kominka, a także kilka niezbyt wspaniałych, takich jak chłodniejsze temperatury, zimny wiatr i lód. Ostry wiatr nie tylko wysusza skórę i pierzchną usta, ale również nasze oczy odczuwają skutki chłodniejszej pogody. Ubieramy się i smarujemy balsamem, aby chronić nasze ciała, ręce i twarz przed zimnem, ale czasami zapominamy, że nasze oczy również są wrażliwe na zmiany pór roku. Wystawienie na działanie zimnego wiatru na zewnątrz, niższa wilgotność powietrza i ogrzewanie w pomieszczeniach powodują, że wilgoć z naszych oczu odparowuje szybciej niż zwykle, a nasze oczy po prostu nie są w stanie produkować łez wystarczająco szybko, aby pozostać nawilżone. Może to powodować objawy suchego oka, takie jak swędzenie, ziarnistość, podrażnienie oczu, ból, pieczenie lub, wbrew pozorom, łzawienie oczu. Czytaj dalej, aby poznać przyczyny objawów suchego oka w zimie, których możesz nie być świadomy, a także kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiegać i leczyć te dolegliwości.

Ale ogień jest taki rozkoszny...

Gdy podkręcamy termostat, obniżamy również wilgotność powietrza w naszych domach. Chłodniejsze miesiące już przynoszą spadek wilgotności na zewnątrz, więc gorące powietrze wydmuchiwane przez nasze otwory wentylacyjne obniża wilgotność w pomieszczeniach do tego stopnia, że powietrze w naszych domach jest często bardziej suche niż powietrze na zewnątrz. Cieszenie się szumiącym ogniem w kominku jest wspaniałym zajęciem w zimie, ale to również może wysuszyć powietrze w Twoim domu. Oto kilka prostych wskazówek dotyczących środowiska domowego, które pomogą zmniejszyć suchość oczu:

 • Ogranicz ilość rozpalanych ognisk, zawsze upewnij się, że masz dobrą wentylację i unikaj siadania bezpośrednio przed ogniem.
 • Jeśli używasz suszarki do włosów, unikaj nawiewu powietrza bezpośrednio na twarz.
 • Upewnij się, że meble są ustawione w taki sposób, aby wentylacja nie była skierowana na Ciebie. Unikaj siadania lub spania zbyt blisko grzejników i otworów wentylacyjnych.
 • Jeśli używasz grzejnika, upewnij się, że jest on skierowany na Twoje ciało lub stopy, a nie na twarz.
 • Używaj nawilżacza powietrza, aby przywrócić wilgoć w powietrzu wokół Ciebie.

A ponieważ nie mamy dokąd pójść... Dzięki, COVID-19!

Wiele osób staje się domatorami w zimie, wychodząc rzadziej z domu z powodu niskich temperatur, śniegu i lodu, ale w tym roku więcej osób będzie wychodziło mniej zarówno społecznie, jak i dlatego, że pracują i uczą się w domu. Więcej czasu w naszych domach oznacza więcej czasu spędzanego na ekranie i większą ekspozycję na niższą wilgotność i ciepło wewnątrz pomieszczeń. Aby pomóc w zapobieganiu lub leczeniu objawów suchego oka, postępuj zgodnie z poniższymi sugestiami:

 • Sztuczne łzy mogą być środkiem zapobiegawczym, jeśli zastosujesz je zanim Twoje oczy zaczną odczuwać suchość i możesz je stosować kilka razy w ciągu dnia. Lepiej jest używać kropli bez konserwantów, ponieważ te z konserwantami mogą podrażniać oczy przy częstym stosowaniu. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, upewnij się, że kupujesz krople przeznaczone specjalnie dla nich. Jeśli zauważysz, że używasz sztucznych łez częściej niż sześć razy dziennie, porozmawiaj ze swoim optometrystą o alternatywnych rozwiązaniach na receptę.
 • Maści do oczu są gęstsze niż krople do oczu i zazwyczaj stosuje się je na wewnętrzną dolną linię rzęs, aby złagodzić suchość oka. Ponieważ maści są gęstsze, mogą powodować zamglenie widzenia, dlatego najlepiej stosować je przed snem.
 • Utrzymuj odpowiednie nawodnienie, pijąc dużo wody. Unikaj picia zbyt dużej ilości kofeiny i wybieraj herbaty ziołowe lub wodę z dodatkiem owoców, jeśli zwykła woda do Ciebie nie przemawia. Mleko i 100% prawdziwe soki owocowe i warzywne są również doskonałym wyborem, aby utrzymać swoje nawodnienie, wraz z jedzeniem pokarmów bogatych w płyny, takich jak zupy, surowe owoce i warzywa.
 • Ciepłe okłady pomogą złagodzić dyskomfort, gdy Twoje oczy są podrażnione i suche. Namocz ściereczkę w ciepłej wodzie i połóż ją na powiekach na dwie do trzech minut. Spróbuj włączyć tę czynność do swoich porannych i nocnych rutynowych zabiegów jako technikę zapobiegającą suchości oczu lub zapewniającą zestresowanym oczom bardzo potrzebne ukojenie i odpoczynek.
 • Wraz z wydłużeniem czasu spędzanego przed ekranem, pamiętaj o częstych przerwach dla oczu. Kiedy mrugamy, film łzowy jest rozprowadzany po oku, aby utrzymać jego wilgotność, ale mamy tendencję do rzadszego mrugania, kiedy pracujemy przy komputerze lub patrzymy na inne ekrany, co prowadzi do suchych, zmęczonych oczu. Stosuj zasadę 20-20-20: co 20 minut patrz na coś oddalonego o co najmniej 20 stóp przez 20 sekund, aby dać oczom odpocząć i staraj się świadomie myśleć o częstszym mruganiu podczas pracy przy komputerze lub innych urządzeniach.
 • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, rozważ częstsze noszenie okularów, ponieważ kontakty mają tendencję do podrażniania suchych oczu. Okulary zapewniają również przynajmniej pewną barierę między oczami a wiatrem na zewnątrz lub nawiewem powietrza z ogrzewania w pomieszczeniach. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj o ich prawidłowej higienie.

Być może będziesz musiał zastosować kombinację powyższych środków dla uzyskania najlepszych rezultatów, ale jeśli spróbujesz tych środków i nadal będziesz mieć poważne i/lub uporczywe objawy suchego oka, porozmawiaj ze swoim optometrystą o możliwościach leczenia.

Niech pada śnieg, niech pada śnieg, niech pada śnieg!

Nie możemy nic zrobić z pogodą, więc równie dobrze możemy ją zaakceptować! Kiedy wyjdziesz na zewnątrz, aby cieszyć się tym, co zima ma do zaoferowania, skorzystaj z poniższych wskazówek, aby pomóc chronić oczy.

 • Odmrażaj swój samochód z wyprzedzeniem. Odmrażacz w samochodzie może odbijać powietrze od przedniej szyby i wpadać prosto do oczu, dlatego najlepiej jest go wyłączyć, gdy jesteś w samochodzie. Jeśli musisz używać odmrażacza podczas jazdy, załóż okulary przeciwsłoneczne, aby odchylić część strumienia powietrza od oczu.
 • Obróć otwory wentylacyjne samochodu w kierunku dolnej części ciała lub skieruj ogrzewanie tylko na stopy.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, gdy wychodzisz na zewnątrz, aby chronić oczy przed słońcem, wiatrem i dodatkowymi odblaskami od śniegu. Okulary przeciwsłoneczne z daszkiem są jeszcze lepszym wyborem, możesz również nosić kapelusz z daszkiem.
 • Odsuń się od ognisk na świeżym powietrzu i spróbuj ustawić się pod wiatr, aby dym wydmuchiwany był z dala od Ciebie, a nie w oczy.

Kiedy należy odwiedzić swojego optometrystę

Na szczęście, większość domowych sposobów leczenia złagodzi objawy suchego oka spowodowane lub nasilone przez zimowe warunki; jednakże, utrzymujące się objawy suchego oka mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny oczu i mogą prowadzić do infekcji lub uszkodzenia oka. Jeśli doświadczasz uporczywych objawów lub masz ostry ból w oczach, odwiedź optometrystę w celu zbadania i profesjonalnej konsultacji.

Zaplanuj wizytę