Suche, podrażnione oczy? Unikaj tych ukrytych składników w swoich kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry

30 października 2020 Jennifer Wells Suche oko, Alergie oczu, Zdrowie oczu, Bezpieczeństwo oczu, Porady dla oczu, Makijaż 2 Komentarze

Suche, podrażnione oczy? Unikaj tych ukrytych składników w swoich kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry

Prawdopodobnie wiesz już, że późne noce i nadmiar czasu spędzanego przed ekranem mogą podrażniać oczy, ale czy wiedziałaś, że to samo mogą robić składniki powszechnie stosowanych produktów do pielęgnacji skóry i makijażu? Niektórzy często stosują kosmetyki do pielęgnacji skóry i wokół oczu, ale prawie każdy z nas codziennie używa produktów do pielęgnacji skóry twarzy w postaci preparatów oczyszczających, nawilżających, przeciwstarzeniowych i przeciwsłonecznych. Ważne jest, aby być świadomym składników tych produktów i tego, w jaki sposób mogą one wpływać na Twoje oczy.

Ukryte przyczyny podrażnienia oczu

Produkty te mogą zawierać substancje chemiczne, które podrażniają Twoje oczy, powodując lub pogarszając chorobę suchego oka lub jej objawy, zapalenie brzegów powiek lub dysfunkcję gruczołów miąższowych. Objawy suchego oka i dysfunkcji gruczołów miąższowych obejmują swędzenie, suchość, uczucie ziarnistości oczu, pieczenie, lepkość, łzawienie oczu lub zaczerwienienie oczu. Unikaj następujących składników:

  • Alkohol
  • Acetyloheksapeptyd-3
  • Chlorek benzalkoniowy (BAK lub BAC)
  • Glikol butylenowy, kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA)
  • Formaldehyd i donory formaldehydu
  • Kloprostenian izopropylu
  • Parabeny
  • Fenoksyetanol
  • Retinol

Chroń swoje oczy

Trzymaj się z dala od substancji chemicznych wymienionych powyżej, aby pomóc powstrzymać podrażnienie oczu, zapobiec zakłóceniu prawidłowej funkcji gruczołów miąższowych, które pomagają utrzymać nawilżenie oczu, oraz aby zachować zdrowie oczu. Na przykład, w niektórych badaniach, chlorek benzalkoniowy, powszechnie stosowany środek konserwujący w kroplach do oczu, został powiązany z toksycznym działaniem na nabłonek rogówki, który pokrywa przednią część rogówki i działa jako bariera ochronna, aby utrzymać kurz, wodę i bakterie z dala od rogówki. Prime yellow wosk carnauba i inne woski są stosowane w tuszach do rzęs i eyelinerach, aby usztywnić produkt i uczynić go wodoodpornym; jednakże woski mogą zatykać gruczoły rzęskowe i powodować lub nasilać objawy suchego oka.

Parabeny to środki konserwujące, które są stosowane w celu zapobiegania rozwojowi bakterii w produktach do makijażu i pielęgnacji skóry, takich jak kremy do twarzy i kremy nawilżające, środki czyszczące, żele do golenia, wody po goleniu i kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Parabeny mogą powodować podrażnienie oczu i pogorszenie objawów suchego oka, ponieważ mogą uniemożliwić gruczołom miąższowym wydzielanie wystarczającej ilości oleju, aby oczy były odpowiednio nawilżone. Parabeny to rodzina związków chemicznych, dlatego należy unikać wszystkiego, co ma przyrostek "-paraben", np. propylparaben i izobutylparaben.

Co możesz zrobić?

Nasi lekarze zalecają czytanie etykiet produktów, dzięki czemu można uniknąć tych składników, co pomoże chronić oczy i ogólny wzrok. Sprawdź produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki, których obecnie używasz, pamiętając, że niektóre z tych substancji chemicznych mogą być wymienione pod innymi nazwami, więc możesz poszukać nieznanych związków w Internecie, aby uzyskać więcej informacji na ich temat. Jeśli Twoje produkty zawierają którąkolwiek z wymienionych tu substancji, powinieneś rozważyć zaprzestanie ich stosowania i spróbować znaleźć inne produkty, które nie zawierają tych składników. Jeśli używasz kropli do oczu, sprawdź ich skład i rozważ użycie kropli bez konserwantów. Unikaj makijażu oczu oznaczonego jako "wodoodporny", ponieważ produkty te mogą prowadzić do wystąpienia lub pogorszenia objawów suchego oka. Jeśli używasz wodoodpornych produktów, ponieważ Twoje oczy często się łzawią, umów się na wizytę u optometrysty, aby ustalić przyczynę.

Istnieje kilka firm, które śledzą, co znajduje się w wielu produktach higieny osobistej i wykonały część pracy za Ciebie. Dobrym źródłem, od którego możesz zacząć swoje badania, jest Environmental Working Group, która zbadała i przetestowała tysiące produktów pod kątem zawartych w nich substancji chemicznych. Think Dirty to kolejna firma, która zbadała i opublikowała listy produktów z bezpiecznymi składnikami. Zarówno Think Dirty, jak i EWG posiadają również aplikacje dostępne na telefony i urządzenia z systemem iOS i Android.

Jeśli doświadczasz podrażnienia oczu lub objawów suchego oka, zadzwoń do Midwest Eye Consultants już dziś lub umów się na wizytę online z jednym z naszych lekarzy. Oprócz usunięcia tych chemikaliów z Twojego osobistego reżimu pielęgnacyjnego, lekarz może zalecić procedurę zwaną LipiFlow, która może pomóc odblokować zablokowane gruczoły meibomianowe i zasugerować kurs leczenia, taki jak ciepłe okłady, masaż oczu i/lub sztuczne łzy, aby pomóc złagodzić objawy.