Promienie UV i U: co musisz wiedzieć o ochronie wzroku

 

Wielu z nas ma przed oczami jesień i czas powrotu do szkoły. Jednak gorące i słoneczne dni nie odejdą tak szybko. Mimo to, ludzie nadal muszą podejmować środki ostrożności, aby chronić swoje oczy (i skórę) przed szkodliwymi promieniami UV, które występują latem.

Nie wszystkie promienie są jednakowe. Słońce emituje wszystkie rodzaje promieni: promienie kosmetyczne, promienie gamma, promienie rentgenowskie, promienie ultrafioletowe, promienie podczerwone, mikrofale, krótkie fale radiowe i długie fale radiowe. Promienie ultrafioletowe (UV) wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UV mogą być szczególnie szkodliwe, ponieważ mogą powodować uszkodzenia od oparzeń słonecznych do raka skóry, a nawet ślepotę. Ślepota może być najbardziej ekstremalne warunki, ale narażenie na bezpośrednie światło słoneczne może również powodować problemy, takie jak "ultrafioletowe zapalenie rogówki."

Według Cleveland Clinic, stan ten wynika z "ekspozycji na promienie ultrafioletowe, które mogą tymczasowo uszkodzić rogówkę (przezroczystą część oka przed źrenicą) i spojówkę, warstwę komórek pokrywających wewnętrzną stronę powieki i białka oka". Ludzie mogą doświadczać objawów takich jak ból oczu, łzawienie, niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło i widzenie aureoli.

Te zaburzenia widzenia mogą trwać do całego dnia, ale zwykle znikają w ciągu 48 godzin. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku oparzenia słonecznego, niektóre uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV mogą się kumulować. Oznacza to, że u osób dotkniętych tym problemem w późniejszym okresie życia może wystąpić zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej. Innymi słowy, nawet młodzi ludzie powinni być zaniepokojeni ekspozycją na te silne promienie. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice dbali o to, by ich dzieci nosiły okulary przeciwsłoneczne i stosowały filtry przeciwsłoneczne, zwłaszcza w okresie letnim.

Styl życia również może mieć znaczenie. Osoby, które pracują na zewnątrz przez dłuższy czas, są bardziej narażone na ryzyko. (Niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu, okulary przeciwsłoneczne mogą być pierwszą linią obrony przed promieniami UV. Najskuteczniejsze okulary przeciwsłoneczne redukują odblaski, blokują 100 procent promieni UV-A i UV-B. Co więcej, powinny być wygodne w noszeniu i bezpieczne podczas aktywności na świeżym powietrzu. Okulary przeciwsłoneczne powinny być noszone w połączeniu z kapeluszem z rondem, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Martwisz się o swoje ryzyko uszkodzenia wzroku? Mamy wszystko pod kontrolą. Twój lekarz , wraz z konsultantem ds. okularów, może pomóc Ci chronić Twoje oczy już dziś i zapewnić zdrowy wzrok na długie lata.