Miesiąc Zdrowego Starzenia się: Prezbiopia i jak zmienia się Twój wzrok po 40 roku życia

 

Czy całe swoje dotychczasowe życie przeżyłeś bez konieczności noszenia okularów? Czy nosisz okulary do widzenia na odległość, ale coraz częściej zdejmujesz je, aby przeczytać wiadomości tekstowe lub ekran komputera? Zbliżasz się do 40. roku życia?

Prawdopodobnie z wiekiem zaczniesz zauważać, że wykonywanie czynności wymagających patrzenia z bliska staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza czytanie wiadomości tekstowych w telefonie lub przeglądanie ulubionej książki. Stan ten, znany jako prezbiopia, występuje, gdy soczewka krystaliczna wewnątrz oka zaczyna twardnieć, grubieć i tracić elastyczność, którą miała, gdy byłeś młodszy. Nie należy mylić prezbiopii z nadwzrocznością (dalekowzrocznością). Prezbiopia może występować razem z nadwzrocznością, ale może również występować z krótkowzrocznością lub astygmatyzmem.

Czym dokładnie jest prezbiopia i dlaczego pojawia się wraz z wiekiem?

Prezbiopia to stopniowa utrata możliwości widzenia z bliska wraz z wiekiem. Widzenie to złożony proces, w który zaangażowanych jest wiele struktur w oczach i mózgu. Kiedy światło wpada do oka, przechodzi przez rogówkę, przechodzi przez źrenicę i tęczówkę (co nadaje oku kolor), a następnie przez soczewkę. W młodym wieku soczewka jest elastyczna i potrafi odróżnić bliskie odległości od dalekich i odpowiednio się do nich dostosować, aby pomóc Ci widzieć wyraźnie. Z wiekiem jej elastyczność zaczyna się zmniejszać, a soczewka staje się grubsza i twardsza, co powoduje, że Twoje widzenie z bliska ulega zmianie. Jeśli jesteś krótkowidzem (krótkowzroczny), możesz zdejmować okulary, aby sprawdzić powiadomienia i widzieć z bliska.

Mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak bóle głowy i zmęczenie, problemy z prowadzeniem samochodu w nocy, niewyraźne widzenie w normalnej odległości do czytania - szczególnie przy słabym oświetleniu, a także zmęczenie oczu. Ta naturalna część procesu starzenia się może być frustrująca, ale okulary do czytania lub nasze soczewki EDGE HDVi Progressive Vision

, które są stworzone specjalnie dla Twojej recepty z opcjami zrównoważonego, bliskiego/średniego i dalekiego widzenia, mogą załatwić sprawę.

Czujesz się zmęczony korzystając z komputera lub innego urządzenia cyfrowego?

Nieustannie jesteśmy narażeni na kontakt z nowymi technologiami i urządzeniami, więc oczy pracują ciężej niż kiedykolwiek, aby za nimi nadążyć. Badania przeprowadzone przez American Academy of Optometry wykazały, że użytkownicy komputerów z prezbiopią skarżyli się na większe zmęczenie oczu, ból szyi i pleców niż ci bez prezbiopii. Inne objawy cyfrowego zmęczenia oczu (lub Syndromu Widzenia Komputerowego) obejmują:

  • Bóle głowy
  • Trudności z koncentracją na zadaniu
  • Suche, piekące, łzawiące lub swędzące oczy
  • Niewyraźne widzenie
  • Wrażliwość na światło
  • Trudności z utrzymaniem otwartych oczu

Jeśli spędzasz swoje dni pracując przy komputerze lub w innych przypadkach, w których wykonujesz pracę z bliska, jak robienie na drutach lub pisanie, korzystne może być dodanie kolejnej pary okularów do swojej kolekcji, jeśli już nosisz okulary na receptę do widzenia na odległość. Nasze soczewki EDGE Device

są idealne do wykonywania czynności wymagających widzenia z bliska i zapewniają większy komfort widzenia podczas długotrwałego korzystania z ekranu. Mogą być używane bez przerwy od rana do wieczora, ale możesz chcieć przełączyć się na swoje normalne okulary jednoogniskowe, jeśli oglądasz mecz koszykówki lub inną czynność, która odbywa się w większej odległości.

Pomóż swoim oczom odpocząć dzięki tym wskazówkom

Zaplanowanie badania wzroku u okulisty Midwest Eye Consultants jest kolejnym krokiem w celu określenia, która ścieżka jest odpowiednia dla Twojego wzroku. W międzyczasie, jeśli doświadczasz zmęczenia oczu, daj tym oczom odpocząć poprzez częste mruganie, przyciemnianie świateł lub ekranów, regulację monitora komputerowego i upewnienie się, że znajduje się on w odpowiedniej odległości, a także przestrzeganie zasady 20-20-20, którą często głosimy. Pozwól swoim oczom odpocząć co 20 minut, poświęcając 20 sekund na patrzenie na coś oddalonego o co najmniej 20 stóp.

Wrzesień jest Miesiącem Zdrowego Starzenia się. Jest tak wiele sposobów na utrzymanie optymalnego stanu zdrowia w miarę starzenia się, a zaplanowanie badania wzroku jest jednym z nich. Pokochaj swoje oczy i umów się na wizytę już dziś. Zamów wizytę online lub odwiedź naszą stronę lokalizacji, aby uzyskać informacje kontaktowe do najbliższego gabinetu Midwest Eye Consultants.