Czy masz jedną z tych czterech powszechnych wad wzroku?

 

Ludzkie oko jest niesamowitym organem, ale zmienne, takie jak wiek, ogólny stan zdrowia i styl życia, mogą z czasem powodować u pacjentów pewne schorzenia. Najczęstsze z nich są związane z tym, jak oko radzi sobie ze światłem, co jest znane jako refrakcja.

Mówiąc najprościej, refrakcja to ugięcie światła podczas jego przechodzenia przez jeden obiekt do drugiego. Widzenie ma miejsce, gdy światło przechodzi przez elementy składające się na oko, najpierw przez rogówkę, a następnie przez soczewkę. Światło jest następnie skupiane na siatkówce, która przekształca promienie świetlne w informacje przesyłane przez nerw wzrokowy do mózgu. Mózg jest w stanie przekształcić te obrazy w obraz.

U osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem lub starczowzrocznością, widzenie jest w pewien sposób zniekształcone. Przedmioty mogą wydawać się zamazane lub nieostre. Oto spojrzenie na najczęstsze wady wzroku i co mogą one oznaczać dla pacjentów:

  • Krótkowzroczność (zwana również krótkowzrocznością) oznacza, że przedmioty z bliska są wyraźne, podczas gdy te znajdujące się daleko wydają się zamazane. Przy krótkowzroczności światło ogniskuje się przed siatkówką, a nie na niej.
  • Dalekowzroczność (zwana również nadwzrocznością) oznacza, że dla pacjenta odległe obiekty mogą być widziane wyraźniej niż obiekty znajdujące się blisko.
  • Astygmatyzm oznacza, że oko nie skupia światła równomiernie na siatkówce. Może to powodować, że obrazy wydają się zamazane i rozciągnięte.
  • Prezbiopia jest związaną z wiekiem chorobą, w której zdolność do ustawiania ostrości widzenia z bliska jest ograniczona. W miarę starzenia się oka, soczewka nie jest już w stanie zmienić kształtu na tyle, aby umożliwić oku wyraźne ogniskowanie bliskich obiektów.

Dobrą wiadomością jest to, że schorzenia te można łatwo wykryć i leczyć. Zalecamy, aby niemowlęta miały pierwsze badanie oczu w wieku 6 miesięcy, a następnie co roku. Twój lekarz Midwest Eye Consultants może zająć się wszelkimi obawami, jakie możesz mieć na temat swojego wzroku. Ostatecznie, to co jest najlepsze dla zdrowia Twoich oczu to regularne badania i podjęcie kroków w celu ochrony Twojego wzroku.