Chroń swój wzrok: Cukrzyca i choroby oczu

 

Jeśli chorujesz na cukrzycę, powinieneś wziąć sobie do serca profilaktykę chorób oczu związanych z tym schorzeniem. Choroby oczu związane z cukrzycą mogą pogorszyć Twój wzrok, a nawet spowodować ślepotę. Dlatego tak ważne jest, abyś był poinformowany i dbał o siebie.

Rodzaje chorób oczu związanych z cukrzycą

Istnieją dwie formy choroby oczu związanej z cukrzycą i każda z nich ma inne przyczyny. Na przykład, retinopatia związana z cukrzycą występuje, gdy małe naczynia krwionośne przeciekają i krwawią w siatkówce. Może to być problematyczne, ponieważ siatkówka działa jak film w aparacie fotograficznym oka, który pomaga widzieć.

Retinopatia związana z cukrzycą jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u dorosłych Amerykanów i dotyka około 25 procent pacjentów z tą chorobą. U niewielkiego odsetka (około 4 procent) występują ciężkie przypadki retinopatii. Drugi typ, związany z cukrzycą obrzęk plamki żółtej, występuje, gdy siatkówka staje się obrzęknięta z powodu nieszczelnych naczyń krwionośnych. Może to powodować zamazane widzenie.

Zapobiegaj i radź sobie dzięki zdrowemu stylowi życia

Dobra wiadomość jest taka, że chorobom oczu związanym z cukrzycą można często zapobiegać lub zarządzać nimi za pomocą zdrowego stylu życia i opieki lekarskiej. Jeśli chodzi o styl życia, osobom chorym na cukrzycę zaleca się zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Oprócz kontrolowania spożycia węglowodanów, powinny one starać się spożywać ważne składniki odżywcze, takie jak witamina C, witamina A, luteina i zeaksantyna oraz cynk - wszystkie te składniki są dobrodziejstwem dla wzroku. Ogólnie rzecz biorąc, idealna jest dieta bogata w chude białko, zdrowe tłuszcze oraz dużą ilość warzyw i owoców. Pamiętaj, im więcej kolorów na talerzu, tym lepiej!

Materiały na temat cukrzycy

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich martwi się o to, jak cukrzyca może wpłynąć na wzrok, wiedz, że nie musisz radzić sobie sam. Zestaw narzędzi edukacyjnych Prevent Blindness "Diabetes & the Eyes" oferuje materiały edukacyjne na temat cukrzycy i jej wpływu na zdrowie oczu, zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim. Materiały te przeznaczone są dla pracowników służby zdrowia, społecznych edukatorów zdrowia, edukatorów w zakresie cukrzycy oraz wszystkich osób pełniących rolę opiekunów lub edukatorów w zakresie cukrzycy.

W razie wątpliwości, jeśli obawiasz się, jak obecna lub potencjalna diagnoza cukrzycy może wpłynąć na Twój cenny wzrok, udaj się do okulisty po dodatkową pomoc i wskazówki. Doświadczony optometrysta może współpracować z Twoim zespołem medycznym w celu dokładnego zdiagnozowania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki profilaktycznemu podejściu do opieki, możesz zachować zdrowie oczu i wzrok w miarę starzenia się. Już dziś umów się na kompleksowe badanie wzroku i ciesz się spokojem ducha. Czytaj dalej na: http://pas.org.pl