3 proste porady dotyczące pielęgnacji oczu dla seniorów

 

W związku z tym, że co trzeci Amerykanin do 65 roku życia doświadcza jakiejś formy wady wzroku, dbanie o oczy może okazać się ważne nawet w starszym wieku. Niezależnie od tego, czy nosisz okulary, czy nie, wiele aspektów Twojego życia może mieć ogromny wpływ na zdrowie oczu. W związku z tym, dbanie o oczy w starszym wieku nie musi być trudne, a dzięki kilku prostym technikom można łatwo utrzymać oczy w dobrym zdrowiu.

Zdrowie oczu i ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są ważną częścią każdego zdrowego stylu życia, ale mogą odegrać ważną rolę w zdrowiu Twoich oczu w starszym wieku - i to nie bez powodu. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej w starszym wieku może pomóc w ograniczeniu problemów zdrowotnych, które mogą spowodować uszkodzenie oczu; na przykład, odpowiednia ilość ruchu może pomóc w zapobieganiu takim schorzeniom jak cukrzyca, która może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki. Regularne ćwiczenia mogą nawet pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju zaćmy związanej z wiekiem, co dowodzi, jak ważne jest znalezienie czasu na regularne ćwiczenia w codziennej rutynie, nawet jeśli ma to być tylko lekki spacer.

Unikanie urazów

Z wiekiem stajemy się bardziej narażeni na upadki - co czwarty Amerykanin w wieku powyżej 65 lat upada każdego roku. Upadek jest również częstą przyczyną urazów u osób starszych i choć może prowadzić do urazów pleców lub bioder, może również spowodować obrażenia oczu. Przekłucie, a nawet samo uderzenie w oko może spowodować jego uszkodzenie, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapobiec urazom oczu w domu, jest zapewnienie, że ostre rogi stołów są wyściełane, trzymaj bałagan z dala od drogi i upewnij się, że nosisz antypoślizgowe buty lub skarpetki w domu.

Regularnie umawiaj się na wizyty

Regularne wizyty u optometrysty to świetny sposób, aby być na bieżąco ze stanem zdrowia Twoich oczu i powinno się je odbywać co najmniej raz w roku. Jeśli jednak doświadczysz czegokolwiek nietypowego - np. dyskomfortu lub zmian w widzeniu - ważne jest, aby od razu umówić się na wizytę. Regularne badania mogą zapewnić dobry stan zdrowia oczu i mogą być najlepszym sposobem na wykrycie wczesnych oznak choroby.

Podczas gdy wielu seniorów może być zaniepokojony o zdrowie serca i opieki stomatologicznej, jak się starzeć, utrzymanie dobrego stanu zdrowia oczu jest również koniecznością. Unikając urazów, prowadząc zdrową rutynę ćwiczeń i regularnie umawiając się na wizyty u optometrysty, na pewno będziesz na bieżąco ze stanem zdrowia swoich oczu, utrzymując je w jak najlepszej formie.

Umów się na wizytę już dziś