Miesiąc Zdrowia i Bezpieczeństwa Oczu Kobiet

21 kwietnia 2021 r. Jennifer Wells Suche oko, Badania okulistyczne, Zdrowie oczu, Bezpieczeństwo oczu, Porady dla oczu, Odżywianie Brak komentarzy

Miesiąc Zdrowia i Bezpieczeństwa Oczu Kobiet

Być może zaskoczy Cię fakt, że dwie z każdych trzech osób żyjących ze ślepotą lub niedowidzeniem na świecie to kobiety, lub że kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na kilka poważnych schorzeń wzroku. Kwiecień jest Miesiącem Zdrowia i Bezpieczeństwa Oczu Kobiet i jest to doskonały czas, aby zwiększyć świadomość podwyższonego ryzyka, jakie kobiety ponoszą w związku z tymi problemami wzrokowymi.

Niektóre problemy zdrowotne związane z oczami są charakterystyczne dla kobiet, takie jak zmiany w widzeniu spowodowane zmianami hormonalnymi w czasie ciąży i menopauzy, ale kobiety są bardziej niż mężczyźni podatne na jaskrę, zaćmę, choroby oczu związane z tarczycą oraz zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), a także częściej niż mężczyźni cierpią na chorobę suchego oka. Przeciętnie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, więc może to być jeden z powodów, dla których widzimy większą liczbę kobiet z zaburzeniami wzroku wynikającymi ze starzenia się, takimi jak zaćma i AMD, ale to nie jest cała historia. Nawet po uwzględnieniu wieku, szacunkowe dane wskazują, że liczba kobiet cierpiących na te schorzenia nadal przewyższa liczbę mężczyzn. Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni poddawane są leczeniu nowotworów i zapadają na choroby autoimmunologiczne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na wzrok.

Kobiety często podejmują decyzje dotyczące opieki zdrowotnej dla swojej rodziny i bliskich, a także często są odpowiedzialne za dowożenie dzieci, starszych rodziców lub krewnych na wizyty. Ze względu na tę odpowiedzialność, harmonogramy pracy, zajęcia dzieci i ogólnie zajęty tryb życia, kobiety mogą odkładać lub pomijać ważne wizyty dotyczące ich własnej opieki zdrowotnej, w tym coroczne badanie oczu.

Coroczne badanie wzroku jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić nie tylko dla swojego wzroku, ale także dla ogólnego stanu zdrowia. Badanie oczu pomoże wykryć wiele chorób oczu i schorzeń, na które kobiety są bardziej podatne, jeszcze zanim zaczną one poważnie upośledzać wzrok, ale także może wychwycić wczesne oznaki wielu innych chorób, takich jak cukrzyca, guz mózgu, toczeń i stwardnienie rozsiane, by wymienić tylko kilka z nich. A samo posiadanie prawidłowej recepty na okulary lub soczewki kontaktowe może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie. Nieprawidłowa recepta może prowadzić do bólów głowy, mdłości lub zawrotów głowy, zmęczenia oczu i napięcia mięśni w szyi i ramionach, a to wszystko może zwiększyć stres w i tak już stresującym życiu!

Świadomość, edukacja i zapobieganie są kluczem do zdrowego wzroku. Proste kroki lub zmiany w stylu życia mogą pozytywnie wpłynąć na Twój wzrok, takie jak:

  • Przeprowadzać coroczne badania wzroku;
  • Regularnie poddawać się badaniom fizycznym;
  • Ćwiczyć lub pozostać aktywnym;
  • Utrzymywać zdrową wagę;
  • Nie palić;
  • Nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują promieniowanie UVA i UVB;
  • Należy pamiętać o rodzinnym występowaniu AMD, jaskry, cukrzycy lub innych schorzeń, które mogą wpływać na wzrok;
  • Spożywaj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę zawierającą pokarmy z kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminami A, C i E oraz karotenoidami luteiną i zeaksantyną.

Dobre odżywianie się jest nie tylko świetne dla ogólnego stanu zdrowia, ale jest bezpośrednio związane ze zdrowszymi oczami. Dobrym przykładem pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 są ryby, takie jak makrela i łosoś, nasiona lnu, nasiona chia i orzechy włoskie. Pokarmy bogate w witaminy A, C i E to szpinak, słodkie ziemniaki i kabaczek, a świetnym wyborem dla luteiny i zeaksantyny są szpinak, groch i pistacje. Nie widzisz na liście swoich ulubionych produktów? Nie martw się, istnieje wiele pokarmów o wysokiej zawartości tych ważnych składników odżywczych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź również nasze pyszne przepisy zdrowe dla oczu, które są pełne dobrych dla Ciebie i dobrych dla Twoich oczu składników!

Wielu schorzeniom i chorobom oczu można zapobiegać lub je leczyć, a Midwest Eye Consultants posiada kilka zasobów i zaleceń, które pomogą Ci prowadzić zdrowy dla oczu tryb życia. Przyłącz się do nas w świętowaniu Miesiąca Zdrowia i Bezpieczeństwa Oczu Kobiet poprzez uświadomienie sobie unikalnych kwestii związanych ze zdrowiem wzroku u kobiet, oraz jak możesz utrzymać i zachować swój wzrok na długie lata. Ważne jest, aby kobiety i ich bliscy byli edukowani na temat różnic i zwiększonego ryzyka, jakie występuje u kobiet w porównaniu z mężczyznami w przypadku niektórych chorób oczu i schorzeń, a także jak zmiana stylu życia i badania wzroku mogą pomóc poprawić życie i wzrok kobiet.

Jako rodzic, opiekun, pracownik, szofer (lista jest długa!), twoje oczy dbają o tak wielu ludzi i tak wiele rzeczy każdego dnia - dbaj o swoje oczy zawsze dostając coroczne badanie oczu. Kliknij dzisiaj, aby zaplanować swój egzamin!

Zaplanuj wizytę