Jak komputer wpływa na nasze oczy?

wpływ komputera na oczyTrudno jest znaleźć osobę, u której komputer nie odgrywałby ważnej roli w życiu codziennym. Niestety, nasze oczy są narażone na liczne zagrożenia w czasie pracy z tymi urządzeniami. Osoby które dużo pracują przy komputerze często są narażone na liczne dolegliwości dotykające nasz wzrok. Do najważniejszych objawów czegoś takiego zalicza się pieczenie oczu oraz uczucie przypominające piasek zgromadzony pod powiekami. Wieczorową porą takie dolegliwości mogą albo się nasilać, albo słabnąć. Sporym problemem może być również pojawiająca się nadwrażliwość na zbyt ostre światło. Bardzo wielu ludzi zapomina niestety o tym, jak niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie dbanie o swój wzrok. Istnieje wiele oznak które mogą zauważać u siebie ludzie, których wzrok stopniowo zaczyna się psuć.

Do najważniejszych z nich zaliczają się piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, ból głowy, krótkowzroczność lub problemy z wyraźnym widzeniem. Do najczęstszych przyczyn problemów ze wzrokiem należy długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera albo tak zwany zespół suchego oka. Warto dowiedzieć się, czym jest zespół suchego oka, bowiem taki problem może dotknąć każdego z nas. Objawia się on tym, że oczy nie wytwarzają łez w dostatecznej ilości lub też wytwarzają łzy o nieprawidłowym składzie. Jego przyczyną może być między innymi zbyt rzadkie mruganie okiem. Do zapewnienia odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej łzy muszą być rozprowadzane co 5-10 sekund. W grupie osób najbardziej narażonych na występowanie takich problemów znajdują się głównie ludzie, którzy spędzają przed komputerem minimum 2 godziny dziennie każdego dnia. Przyczyną może być również lekceważenie kwestii odpowiedniej higieny swojego wzroku. Innym z kolei powodem często jest nieprawidłowe ustawianie monitora, czyli w taki sposób, że znajduje się on na linii wzroku lub nad nią. Praca przy monitorze przyczyna się również do rzadszego mrugania okiem, co z kolei prowadzi do jego wysuszania.

długotrwałe siedzenie przed komputeremAby móc skutecznie walczyć z tego typu problemami, warto zasięgnąć porady u odpowiedniego specjalisty – jedynie on będzie w stanie wskazać nam dobre dla nas rozwiązania. Zespół suchego oka może być wyleczony między innymi dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów zawierających sztuczne łzy. W wielu przypadkach bardzo ważne jest także skorzystanie z odpowiednich okularów do pracy z komputerem. Podstawową kwestią jest tutaj jednak profilaktyka – należy odpowiednio ustawić swój monitor i kupić model odznaczający się wysoką jakością.