Jak bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe - Miesiąc Świadomości Bezpieczeństwa Soczewek Kontaktowych (Contact Lens Safety Awareness Month)

Złowrogi sezon już nadszedł! Twój ganek może być udekorowany dyniami, duchami lub szkieletami. Sklepy są pełne kostiumów i akcesoriów, które sprawią, że Halloween będzie niezapomniane. Niezależnie od tego, czy w październiku będziesz wilkołakiem czy wampirem, jeśli planujesz dodać do swojego stroju soczewki kontaktowe lub nosić je na co dzień, ważne jest, abyś znał zasady bezpiecznego i zdrowego noszenia soczewek.

Dobierz odpowiednie soczewki kontaktowe do kostiumu

Jeśli osiągnięcie idealnego wyglądu w Halloween wymaga noszenia ozdobnych soczewek kontaktowych, pamiętaj, że są to urządzenia medyczne regulowane przez FDA, a ich prawidłowe noszenie może zapobiec poważnym problemom z oczami. Soczewki kontaktowe powinny być zawsze na receptę i nigdy nie kupuj ich w sklepie z akcesoriami na Halloween, sklepie kosmetycznym, pchlim targu, butiku, sklepie spożywczym lub online, jeśli recepta nie jest wymagana. Jeśli nie są one używane prawidłowo, możesz być narażony na ryzyko rozwoju otarć rogówki (przecięcie lub zadrapanie górnej warstwy oka), infekcji, swędzenia, łzawienia oczu, utraty wzroku, a nawet ślepoty.

Właściwe dopasowanie soczewek kontaktowych jest również bardzo ważne, ponieważ niewłaściwe dopasowanie może uszkodzić Twoje oczy. Twój okulista może pomóc Ci znaleźć odpowiednie dopasowanie i receptę poprzez badanie soczewek kontaktowych, dać Ci instrukcje czyszczenia i pielęgnacji, i upewnić się, że Twoje oczy są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe w tym Halloween. Skontaktuj się z lokalnym konsultantem Midwest Eye Consultants natychmiast, jeśli masz objawy takie jak zaczerwienienie, ból oczu lub pogorszenie widzenia.

Ważna wskazówka: Jeżeli planujesz zakup ozdobnych soczewek kontaktowych w innym miejscu, upewnij się, że są one zatwierdzone przez FDA i wymagają recepty.

Codziennie używasz soczewek? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich oczu dzięki tym wskazówkom dotyczącym używania soczewek kontaktowych

Bezpieczne używanie soczewek kontaktowych jest ważne nie tylko w okolicach Halloween, ale przez cały rok, jeśli nosisz je na co dzień. Noszenie soczewek kontaktowych jest zobowiązaniem do utrzymania zdrowych oczu, więc sprawdź poniższe wskazówki dotyczące bezpiecznego noszenia soczewek, aby zdecydować, czy są one dla Ciebie odpowiednie.

  • Nigdy nie dziel się swoimi soczewkami kontaktowymi.
  • Nie mieszaj starego płynu do dezynfekcji soczewek kontaktowych z nowym. Zawsze wyrzucaj stary i dodawaj nowy roztwór.
  • Używaj kropli do oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych tylko wtedy, gdy są one wyraźnie zalecane przez Twojego lekarza.
  • Czyść i przechowuj soczewki kontaktowe we właściwy sposób i nigdy nie zakładaj ich, jeśli były przechowywane bez dezynfekcji przez ponad miesiąc.
  • Umyj ręce wodą z mydłem i osusz je przed kontaktem z soczewkami kontaktowymi.
  • Woda i soczewki kontaktowe nie mieszają się. Nie przechowuj soczewek w wodzie i nie pływaj ani nie bierz prysznica, kiedy je nosisz.
  • Wymieniaj swoje soczewki kontaktowe tak często, jak zaleca to Twój optometrysta.
  • Wymieniaj pojemnik na soczewki kontaktowe przynajmniej raz na trzy miesiące.

American Academy of Ophthalmology posiada kilka dodatkowych wskazówek dotyczących bezpiecznego noszenia i obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi. Odwiedź stronę poświęconą pielęgnacji soczewek kontaktowych, aby uzyskać więcej informacji.

Miej przy sobie zapasową parę okularów

Jeśli napotkasz problemy z soczewkami kontaktowymi lub nabawisz się infekcji oka, posiadanie przy sobie pary okularów jest koniecznością. Posiadanie zapasowej pary okularów pozwoli Ci być przygotowanym na wypadek pęknięcia soczewki kontaktowej, wygaśnięcia recepty lub innych sytuacji, w których możesz ich potrzebować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bezpiecznego noszenia soczewek kontaktowych, swojej recepty lub naszego wyboru okularów, umów się na wizytę online.