Historia rodziny: Jak to się ma do zdrowia oczu?

 Rodziny mają wiele wspólnych tematów - dowcipy, tradycje, przepisy, wspomnienia i oczywiście DNA. To ostatnie może być jednak dziką kartą, jeśli chodzi o zdrowie naszych oczu.

Genetyka może odgrywać rolę w chorobach oczu

Dzieje się tak dlatego, że genetyka może decydować o tym, czy cierpimy na powszechne problemy ze wzrokiem, czy też na ostrzejsze schorzenia, które mogą prowadzić do ślepoty. Innymi słowy, jeśli niektóre choroby oczu występują rodzinnie, istnieje większe ryzyko, że choroba ta rozwinie się u ciebie. Na przykład, jeśli ktoś w rodzinie chorował na jaskrę, prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę jest aż dziewięciokrotnie większe. Jaskra może prowadzić do ślepoty, jeśli nie jest leczona, dlatego ważne jest, aby znać historię swojej rodziny i podzielić się tymi informacjami z okulistą.

Ale nie pozwól, aby Cię to przestraszyło, nawet jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób oczu. Możesz przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem oczu. Po pierwsze, staraj się regularnie badać oczy, aby lekarz mógł je obserwować pod kątem oznak i objawów zaburzeń. (Niektóre z nich rozwijają się wolniej niż inne).

Ponadto, nie zapominaj o znaczeniu zrównoważonej diety dla poprawy zdrowia oczu. Owoce i warzywa, zwłaszcza ciemne, liściaste zieleniny, są pełne składników odżywczych. Chroń swoje oczy przez cały rok i pamiętaj o tym, aby dużo odpoczywać. Niska jakość lub niewystarczająca ilość snu może powodować cienie pod oczami, skurcze oczu, suchość oczu, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach nawet jaskrę. Z drugiej strony, odpowiednia ilość snu daje oczom szansę na odpoczynek, wyleczenie i uzupełnienie składników odżywczych, dzięki czemu mogą one pozostać zdrowe.

Wpływ mogą mieć również inne czynniki związane ze stylem życia, takie jak czas spędzany przed ekranem. Jeśli spędzasz dużo czasu przed urządzeniami, pamiętaj, aby od czasu do czasu dać oczom odpocząć, aby zmniejszyć ich zmęczenie. Wypróbuj zasadę 20-20-20: Co 20 minut odwracaj wzrok na odległość około 20 stóp przed sobą na 20 sekund.

Regularne wizyty u okulisty

Poza prowadzeniem zdrowego trybu życia, nie lekceważ znaczenia opinii specjalisty. Jeżeli w Twojej rodzinie występowały przypadki chorób oczu, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. On lub ona może zalecić kompleksowe badanie dylatometryczne - bezbolesną procedurę, która pozwala zbadać oko pod kątem wszelkich oznak problemów. Następnie może on zalecić regularne badania wzroku, aby śledzić postępy choroby.

Historia Twojej rodziny ma znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie oczu, jednak wiele osób nie jest świadomych swoich genetycznych czynników ryzyka. Dlatego ważne jest, abyś podchodził do swojej opieki nad oczami w sposób proaktywny. Poznaj historię swojej rodziny i podziel się nią z Twoim okulistą Midwest Eye Consultants. Umów się na kompleksowe badanie wzroku już dziś i ciesz się spokojem ducha.