Cud wzroku: Jak to działa?

 

Wzrok to coś więcej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje (gra słów zamierzona). Twoje oczy i mózg pracują w tandemie, aby stworzyć kształty i kolory, które widzimy na przykład jako piękny letni zachód słońca.

Ale jak to dokładnie działa? Jest to połączenie formy z funkcją w najlepszym wydaniu. W rzeczywistości, oko funkcjonuje w bardzo podobny sposób do aparatu fotograficznego. Światło wpada przez otwór. Z tyłu znajduje się soczewka do ustawiania ostrości i światłoczuła membrana.

W skrócie, oko jest niczym innym jak cudownym organem, ponieważ może kontrolować ilość przyjmowanego światła poprzez mięśnie w tęczówce. Mięśnie te kurczą się i rozkurczają, aby zmienić wielkość źrenicy. Światło przechodzi najpierw przez rogówkę, a następnie przechodzi do soczewki. Ta część oka zagina światło, które ostatecznie trafia na siatkówkę.

Siatkówka, będąca siłą napędową oka, pokryta jest milionami receptorów wrażliwych na światło, zwanych pręcikami i czopkami. Każdy receptor zawiera cząsteczki pigmentu. Te ultraczułe receptory zmieniają kształt pod wpływem światła. W odpowiedzi wyzwalają wiadomość elektryczną, która wędruje do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego.

Widzenie jest prawdziwym cudem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasze oczy są w stanie tworzyć tylko obrazy dwuwymiarowe. Dzięki zaawansowanemu przetwarzaniu mózg jest w stanie stworzyć z tych płaskich obrazów obraz trójwymiarowy. Nasze oczy są umieszczone w odległości około dwóch cali od siebie, więc każde z nich widzi świat pod nieco innym kątem. Mózg porównuje te dwa obrazy, wykorzystując różnice do stworzenia iluzji głębi.

Kolor to zupełnie inna zmienna. Otwórz oczy, a doświadczysz szerokiej gamy kolorów, ale w rzeczywistości możesz wykryć tylko trzy różne długości fal światła, odpowiadające kolorom zielonemu, niebieskiemu i czerwonemu. Połączenie tych trzech sygnałów w mózgu tworzy miliony różnych odcieni. Czy możesz sobie wyobrazić, jak inne byłoby życie, gdybyś widział tylko na zielono, czerwono i niebiesko, tak jak to robią nasze zwierzęta domowe?

Jak więc widzisz, widzenie jest tak naprawdę wynikiem współpracy Twoich oczu i mózgu, która pozwala Ci na podziwianie piękna świata. Regularnie odwiedzaj swojego lekarza Midwest Eye Consultants, aby zbadać swoje oczy. Pomiędzy badaniami, jeżeli zauważysz zmianę lub będziesz się niepokoić o swój wzrok, wiedz, że od nas dzieli Cię tylko jeden telefon.