Jak bezdech senny wpływa na oczy?

Czy wiesz, że niektóre schorzenia oczu są powiązane z bezdechem sennym? Według National Sleep Foundation ponad 18 milionów Amerykanów cierpi na bezdech senny, a Health Canada podaje podobną częstość występowania. Jest to zaburzenie snu, w którym ludzie przestają oddychać - często wiele razy w ciągu nocy - podczas snu.

Jeśli cierpisz na bezdech senny: uzupełnianie łez trwa dłużej, częściej dochodzi u Ciebie do podrażnień oczu, masz większe szanse na rozwój wiotkich powiek i jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Istnieją różne rodzaje bezdechu sennego. Najczęstszym z nich jest obturacyjny bezdech senny (OSA). Podczas OSA drogi oddechowe zostają częściowo zablokowane z powodu rozluźnienia mięśni w nosie i gardle. Powoduje to bezdech (brak oddechu) lub hipopnezję (nieprawidłowo płytki, powolny oddech). Choroba ta występuje dwukrotnie częściej u mężczyzn i jest bardziej prawdopodobne, że dotknie osoby z otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą lub chorobami serca.

Jakie są typowe objawy bezdechu sennego?

Bezdech senny występuje, gdy mięśnie tylnej ściany gardła rozluźniają się zbyt mocno, aby umożliwić normalne oddychanie. Te chwilowe przerwy w oddychaniu powodują obniżenie jakości snu i wpływają na zaopatrzenie organizmu w tlen, co może prowadzić do potencjalnie poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Choć chrapanie jest powszechnym objawem, nie każdy, kto chrapie, cierpi na bezdech senny. Przerwany sen może powodować nadmierną senność w ciągu dnia, zmęczenie, drażliwość lub depresję, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją i myśleniem oraz ból gardła.

Jakie schorzenia oczu są związane z bezdechem sennym?

Jaskra

Jaskra występuje wtedy, gdy zwiększone ciśnienie w oku uszkadza nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem, prowadząc do utraty wzroku, a czasem do ślepoty. W niektórych przypadkach może to być spowodowane spadkiem poziomu tlenu we krwi, co ma miejsce, gdy przestajesz oddychać. Jednak aparaty CPAP, jeden z najczęstszych sposobów leczenia bezdechu sennego, mogą również powodować jaskrę.

oko

Dlatego osoby cierpiące na bezdech senny - nawet jeśli jest on leczony - muszą regularnie sprawdzać wzrok pod kątem jaskry.

Zespół klapniętej powieki

Zespół klapniętej powieki (FES) to schorzenie oczu, w którym dana osoba ma niezwykle dużą i klapniętą górną powiekę. Może on powodować zaczerwienienie oczu, podrażnienie, wydzieliny lub niewyraźne widzenie - a ponad 90% osób z FES cierpi również na bezdech senny.

Nietętnicza przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego

Nietętnicza przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION) to schorzenie oczu, które występuje w przypadku utraty przepływu krwi do nerwu wzrokowego. Pacjenci zazwyczaj skarżą się na znaczną utratę wzroku w jednym oku bez większych dolegliwości bólowych. U około 70-80% pacjentów z NAION stwierdzono występowanie OSA.

Okluzja żyły siatkówki

Określana również jako "udar oka", okluzja żyły siatkówki (RVO) jest blokadą małych żył, które odprowadzają krew z siatkówki. Ostatnie badania przeprowadzone na 114 pacjentach z RVO wykazały, że bezdech senny był podejrzewany u 74% pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano RVO.

Inne problemy zdrowotne oczu związane z bezdechem sennym

Do innych schorzeń oczu, które częściej występują u pacjentów z bezdechem sennym, należą: obrzęk papilarny, rogowacenie i centralna chorioretinopatia surowicza. Ponadto, oprócz jaskry, o której mowa powyżej, aparaty CPAP są związane z zespołem suchego oka i bakteryjnym zapaleniem spojówek.

Porozmawiaj z lekarzem

Regularnie badaj wzrok, aby wykluczyć schorzenia oczu i zapobiec potencjalnej utracie wzroku, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u Ciebie bezdech senny.