Czy okulary „zerówki” uszkadzają czy chronią wzrok?

okulary zerówki

Czasami pojawiają się pytania o to jak okulary zerówki wpływają na wzrok. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że około Połowa naszych rodaków ma problem ze wzrokiem. Cały czas rośnie jednak czas spędzany przed komputerami, tabletami czy telewizorami. Warto wiec dowiedzieć się jak można chronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania, czy można tutaj zastosować zerówki?

„Zerówki” z antyrefleksem

Codzienna praca przy komputerze może prowadzić do pojawienia się zmęczenia, kłopotów z koncentracją, pieczeniem czy szczypaniem oraz zaczerwienieniem na oczach. Gdy wracamy do domu często dalej oglądamy telewizor, mimo że w pracy długi czas znajdowaliśmy się przy jakimś monitorze. O ile oglądanie telewizji można ograniczać o tyle wiele osób na inną pracę nie może liczyć. Jeśli chcemy zadbać o swoje oczy to właśnie dobrze będzie postawić na tak zwane zerówki z zastosowanymi specjalnie powłokami antyrefleksyjnymi, dzięki którym będzie można dość skutecznie chronić oczy. To najlepsza opcja, ponieważ dzięki niej będzie można zminimalizować odbicie światła i dzięki temu jest lepszy kontrast widzenia, zmniejsza się uczucie zmęczenia w trakcie pracy przy komputerze czy przesiadywania przed telewizorami.

Okulary z dofinansowaniem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli pracujemy przed komputerem połowę dobowego czasu pracy pracodawca powinien zapewnić takim osobom odpowiednie warunki, a wiec okulary, które będą gwarantować nam korygowanie wzorku. Dlatego pojawi się pytanie jak będzie można się o to ubierać. Niestety zerówki nie są produktem, który będzie można zaliczyć do tych, które odpowiadają za korygowanie wzorku. Dlatego jak naprawdę to czy uzyskamy odpowiednie dla nas zwroty za ich zakup będzie wyłącznie wiązać się z dobrą wolą oraz praktyką konkretnego pracodawcy. Sytuacja jest inna, gdy ktoś ma minimalną przynajmniej wadę wzroku i w takiej sytuacji produkt będzie mógł być traktowany jako ten, który ma korygować wadę i wtedy rzeczywiście będzie można w taki sposób te okulary potraktować.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli chcemy uzyskać takie dofinansowanie będzie trzeba między innymi udać się do pracodawcy z podaniem o dofinansowanie zakupu okularów oczywiście pod warunkiem, że w danej firmie jesteśmy zatrudnieni na takim stanowisku, gdzie będzie trzeba pracować przy monitorze i przeprowadzone badania wykażą, że okulary są nam potrzebne. Jeśli chodzi o ceny oprawek są one oczywiście mocno zróżnicowane, dlatego trzeba być przygotowanym na ograniczenia jakie będą nam postawione przez pracodawców.