Wskazówki

Ty jako przewodnik
Jako małżonek, partner lub przyjaciel osoby, która słabo widzi lub nie widzi, trudno jest wiedzieć, kiedy zrobić krok i pomóc. Nie chcesz ich urazić, wskakując i sprawiając, że czują się niezdolni, ani też nie chcesz stać z boku i patrzeć, jak się potykają, być może robiąc sobie krzywdę.

Oto kilka wskazówek, jak pomóc osobie niewidomej lub niedowidzącej w poruszaniu się, abyś mógł być pomocny i rozważny.

 • Po pierwsze i najważniejsze, nigdy nie zakładaj, że dana osoba chce lub potrzebuje twojej pomocy. Zawsze najpierw zapytaj i nigdy nie zmuszaj tej osoby do przyjęcia twojej pomocy.
 • Jeśli Twoja propozycja pomocy zostanie zaakceptowana, zapytaj, czy dana osoba chciałaby Cię po swojej prawej czy lewej stronie, a następnie dotknij jej odpowiednim łokciem, tak aby osoba potrzebująca pomocy mogła chwycić się go nieco powyżej łokcia.
 • Rozluźnij się i idź w wygodnym, stałym tempie, mniej więcej pół kroku przed siebie.
 • Podczas pokonywania przeszkód pomocne są sygnały naprowadzające oraz wskazówki słowne. Przykłady:
  Krawężnik - krótka pauza i stwierdzenie "zbliżamy się do krawężnika i jest on nachylony do góry".
  Wąskie drzwi lub przejście - wchodzisz najpierw przesuwając ramię prowadzące za małą część pleców i dajesz znać, że poruszasz się przez drzwi lub wąską przestrzeń i w którą stronę otwierają się drzwi, aby mogli przejść na odpowiednią stronę.

 • Schody - zatrzymaj się na krawędzi pierwszego stopnia i poinformuj drugą osobę, czy stopnie są w górę czy w dół, gdzie znajduje się poręcz (upewnij się, że jest po stronie jej wolnej ręki) i czy jest coś szczególnego w tych schodach (są nierówne, bardzo strome, mają zbyt szeroki bieżnik, itp.). Jeśli jest tylko kilka stopni niech wiedzą: "zrobisz 4 kroki w dół". Dziecko będzie szło jeden krok za Tobą, z jedną ręką na poręczy, a drugą trzymając Cię za ramię. Po pokonaniu schodów zrób pauzę.
 • Schody ruchome i drzwi obrotowe - Użyj podobnych wskazówek jak w przypadku schodów. Daj znać, kiedy wejść na schody ruchome i kiedy przygotować się do zejścia. Jeśli osoba, którą prowadzisz, nie czuje się komfortowo na schodach ruchomych lub drzwiach obrotowych, użyj windy i zwykłych drzwi, które wszystkie budynki muszą mieć.
 • Krzesło - podchodząc do krzesła, połóż rękę osoby oprowadzanej na oparciu lub boku krzesła, dając jej znać, w którą stronę jest skierowane krzesło.
 • Nigdy nie zostawiaj osoby niewidomej lub niedowidzącej w "wolnej przestrzeni". Upewnij się, że do czasu Twojego powrotu mają kontakt ze ścianą, poręczą lub innym stabilnym obiektem.

Jeśli osoba korzysta z psa przewodnika
Psy przewodnicy są nieocenione dla osób niewidomych lub niedowidzących. Dają one swoim właścicielom poczucie niezależności. Jak jednak należy reagować na pracującego psa przewodnika?

 • Nigdy nie odwracaj uwagi psa od jego obowiązków, więc nie głaszcz go bez pytania.
 • Zanim zadasz pytanie osobie obsługującej psa, pozwól jej wykonać zadanie.
 • Zachowaj spokój, gdy podchodzisz, nigdy nie drażnij psa ani nie mów do niego.
 • Nie oferuj psu jedzenia ani innych smakołyków. Psy są karmione zgodnie z harmonogramem i stosują określoną dietę, aby utrzymać je w zdrowiu. Odstępstwa od ich rutyny mogą zakłócić ich regularny i przynoszący ulgę harmonogram, poważnie utrudniając życie ich opiekunom.
 • Nie oferuj psu przewodnikowi zabawek. Chociaż psy są traktowane jak zwierzęta domowe, kiedy nie są w uprzęży, mogą korzystać tylko z określonych zabawek. W uprzęży nie bawią się zabawkami.
 • Nie należy wołać psa przewodnika ani zagradzać mu drogi, ponieważ może to przerwać jego koncentrację, co może okazać się niebezpieczne dla jego przewodnika.
 • W niektórych przypadkach osoba słabo widząca lub niewidząca może preferować ujęcie ramienia powyżej łokcia i pozwolić swojemu psu na piętę zamiast prowadzenia. Postępuj tak samo jak w pierwszej części tego bloga. Zbliżając się do schodów, zapytaj, jak dana osoba chce się zachować, ponieważ będzie trzymała Twoje ramię jedną ręką, a psa przewodnika drugą, co uniemożliwi jej uchwycenie poręczy.

Dawanie wskazówek komuś niewidomemu lub niedowidzącemu
Jeśli osoba jest zdana na siebie z psem przewodnikiem lub białą laską, konieczne jest podawanie pełnych i dokładnych wskazówek. Chociaż możesz być przyzwyczajony do wskazywania lub mówienia "to jest tam" lub "idź za następny róg", jeśli nie widzisz, nie masz pojęcia, gdzie jest "tam" lub "następny róg".

 • Zawsze odnoś się do konkretnego kierunku z perspektywy osoby, której doradzasz. Twoja prawa strona to ich lewa strona.
 • Oprócz kierunku podaj przybliżoną odległość.
 • Podaj przybliżoną liczbę ulic, przez które trzeba przejść, aby dotrzeć do celu. Nawet jeśli odbiegasz od tematu o jedną lub dwie przecznice, daje to osobie orientację, kiedy należy się zatrzymać i w razie potrzeby poprosić o dalsze instrukcje.
 • Jeśli to możliwe, podaj informacje o punktach orientacyjnych po drodze. Pamiętaj, że dźwięki, zapachy i tekstura podłoża mogą być punktami orientacyjnymi. Możesz usłyszeć ruchome schody, poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy i poczuć różnicę między trawą a chodnikiem.

4/16/15


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation