Szkolenie licencjobiorców programu przedsiębiorczości

Food for Thought - Możliwości biznesowe dla niewidomych dorosłych

Dla tych, którzy nie wiedzą, ten akronim brzmi jak popularna kanapka. Jednak dla mieszkańca Louisville, KY, George'a Bouquet, wspólny program "BEPLT" (Business Enterprise Program Licensee Training) Hadley School for the Blind i National Association of Blind Merchants jest raczej spełnieniem marzeń.

George BouquetHadley

jest największym dostawcą edukacji na odległość dla osób niewidomych i niedowidzących na świecie, a program BEPLT jest częścią Forsythe Center for Employment (FCE) i Entrepreneurship szkoły. Zgodnie z ustawą Randolpha-Shepparda, prawnie niewidome osoby dorosłe otrzymują pierwsze prawo odmowy w zakresie obsługi stanowych i federalnych obiektów vendingowych, w tym kafeterii, barów z przekąskami, sklepów convenience, mikrorynków oraz automatów i stref vendingowych na przystankach wypoczynkowych w całym kraju. W lutym 2014 roku Hadley's FCE nawiązał współpracę z National Association of Blind Merchants (NABM) i National Federation of the Blind Entrepreneurs' Initiative (NFBEI), aby przynieść akademicką część szkolenia niedoszłym niewidomym sprzedawcom. Poszczególne stanowe Programy Przedsiębiorczości zapewniają praktyczny element szkolenia dla niewidomych sprzedawców. Bouquet jest pierwszym absolwentem szkoły Hadley, który ukończył nowy program BEPLT.

Urodzony zarówno z zespołem Pierre'a Robina, który często powoduje mniejszą niż normalna dolną szczękę, rozszczep podniebienia, język, który opada do tyłu w gardle i trudności w oddychaniu, jak i z zespołem Sticklera, który powoduje utratę słuchu, nieprawidłowości w oczach i problemy ze stawami, Bouquet zmagał się z problemami zdrowotnymi przez całe swoje 54 lata. Chociaż urodził się bez soczewek, nie urodził się niewidomy. Raczej jego wzrok pogarszał się z czasem. Bouquet pracował na kilku stanowiskach w gastronomii od czasów szkoły średniej i chciał zostać sprzedawcą Randolph-Sheppard jeszcze zanim zostałby zakwalifikowany jako prawnie niewidomy!

Dostępnych jest tylko tyle miejsc na szkoleniach dla niewidomych sprzedawców, a ubiega się o nie o wiele więcej osób, niż mogą pomieścić takie programy. Po raz pierwszy Bouquet zgłosił się na szkolenie w lutym 2014 roku. Niestety, nie został przyjęty do programu. Miał jednak szczęście zdobyć trochę doświadczenia jako ślepy sprzedawca, pracując pod przyjaciółmi, którzy już posiadali licencję. Na początku 2015 roku doradca Bouqueta powiedział mu o kolejnej możliwości ubiegania się o szkolenie sprzedawców. Tym razem został przyjęty i Bouquet rozpoczął program Hadley's BEPLT w kwietniu 2015 roku. Bouquet był tak zmotywowany do ukończenia programu, że ukończył około dwóch modułów (kursów online z jedną lekcją) tygodniowo. Studenci Hadley's BEPLT kończą 10-modułowy program, a następnie biorą udział w komponencie treningu fizycznego swojego stanu. Po zaliczeniu obu elementów, absolwenci kwalifikują się do składania ofert na możliwość zostania niewidomym sprzedawcą w swojej społeczności.

"Program [Hadley BEPLT] oferuje wiele przydatnych informacji. Naprawdę pomoże każdemu, kto chce podjąć się prowadzenia vendingu" - powiedział. Bouquet przyznał następnie, że materiał o chorobach przenoszonych przez żywność pomógł mu uświadomić sobie ogromną odpowiedzialność, jaką przyjmie prowadząc rządowy obszar gastronomiczny. "Jako menedżer musisz zdecydować, co jesteś gotów przekazać innym ludziom" - dodał.

Dla Bouqueta, zostanie niewidomym sprzedawcą pozwala mu zatrudnić i przeszkolić swojego 25-letniego bezrobotnego syna, który odziedziczył większość jego problemów ze wzrokiem i słuchem. To szkolenie jest pierwszym krokiem Bouqueta w kierunku stworzenia spuścizny niezależności finansowej.

10/13/15

Sheryl Bass, MA, MSWThe
Hadley School for the Blind