Styczeń jest miesiącem świadomości jaskry

Styczeń to Miesiąc Świadomości Jaskry i doskonały czas, aby podnieść świadomość na temat tej choroby. We wczesnym stadium nie ma żadnych objawów. W rzeczywistości wiele osób cierpiących na jaskrę nawet nie wie, że ją ma. Dowiedz się o jaskrze i krokach, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko utraty wzroku.

Istnieje kilka rodzajów jaskry, jednak najczęstszym rodzajem jaskry jest związana z wiekiem jaskra pierwotna otwarta. Dotyka ona ludzi od 40 roku życia, ale może rozwinąć się w dowolnym momencie późniejszego życia.

Dlatego sposobem na wykrycie jej jest regularne, dokładne badanie oczu co dwa lata po ukończeniu 40 roku życia.

CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA?

Każdy może zachorować na jaskrę, ale niektóre grupy są bardziej zagrożone. Do tych grup należą Afroamerykanie i Latynosi w wieku powyżej 40 lat oraz wszyscy ludzie w wieku powyżej 60 lat. Ponieważ jest to choroba dziedziczna, osoby z rodzinną historią jaskry i osoby cierpiące na cukrzycę są w grupie podwyższonego ryzyka.

4 WYTYCZNE DOTYCZĄCE JASKRY, O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ

1. Jaskra może dotyczyć osób w każdym wieku - Choć na ogół kojarzona jest z seniorami, jaskra może uderzyć każdego.

2. Demografia odgrywa rolę - Jaskra jest główną przyczyną ślepoty wśród Afroamerykanów; jest również bardzo rozpowszechniona u Latynosów w wieku powyżej 65 lat.

3. Czy jaskra jest dziedziczna? - Ryzyko rozwoju jaskry pierwotnej otwartego kąta jest do dziewięciu razy większe, jeśli rodzice lub rodzeństwo mają tę chorobę.

4. Nadzieja dla przyszłych pacjentów z jaskrą - Chociaż nie ma lekarstwa na jaskrę, wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc kontrolować chorobę i spowolnić lub zatrzymać proces utraty wzroku i ślepoty.

Istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby pomóc chronić swoje oczy i obniżyć ryzyko utraty wzroku z powodu jaskry.

  • Jeśli znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka, co dwa lata wykonuj kompleksowe rozszerzone badanie oczu, aby wcześnie wykryć jaskrę i rozpocząć leczenie. Krople do oczu na receptę, a jeśli to się nie uda, operacja może powstrzymać postęp jaskry.
  • Nawet jeśli nie należysz do grupy wysokiego ryzyka, kompleksowe badanie dylatacyjne oczu może pomóc we wczesnym wykryciu jaskry i innych chorób oczu.
  • Jaskra z otwartym kątem nie ma objawów i jest dziedziczna. Dlatego porozmawiaj z członkami swojej rodziny o ich zdrowiu wzroku, aby pomóc chronić swoje i ich oczy.
  • Utrzymanie zdrowej wagi, kontrolowanie ciśnienia krwi, aktywność fizyczna i unikanie palenia pomogą Ci uniknąć utraty wzroku z powodu jaskry.
  • Bądź świadomy ryzyka i objawów oraz pamiętaj, że coroczne kompleksowe badanie oczu jest kluczowe dla wczesnego wykrycia jaskry i innych chorób oczu.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat jaskry.

Badania Fundacji Discovery Eye podejmują nowe podejście do ratowania wzroku dla pacjentów z jaskrą.

Przeczytaj nasz biuletyn z okazji Święta Dziękczynienia 2022, aby dowiedzieć się więcej.

KLIKNIJ PONIŻSZY LINK, JEŚLI CHCESZ POMÓC WESPRZEĆ BADANIA NAD JASKRĄ PROWADZONE PRZEZ DEF

Wesprzyj Fundację Discovery Eye

Styczeń jest miesiącem świadomości jaskry