Sławni ludzie z utratą wzroku - część I

W związku z ostatnimi doniesieniami o utracie wzroku przez Rosanne Barr z powodu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i jaskry, pomyślałem, że interesujące byłoby przyjrzenie się innym sławnym osobom z utratą wzroku, które nie pozwoliły, aby powstrzymało to ich wpływ na otaczający ich świat. Dzisiejszy post skupi się na pisarzach, politykach, liderach biznesu i wojska oraz naukowcach. W czwartek zajmiemy się artystami, aktorami i muzykami.

Autorzy

Harper Lee (1926-) - Najbardziej znana z nagrodzonej Pulitzerem w 1960 roku książki Zabić drozda, u której zdiagnozowano AMD. Jej druga powieść, Go Set a Watchman, która została napisana przed książką To Kill a Mockingbird, zostanie opublikowana w lipcu tego roku.

John Milton (1608-1674) - angielski poeta, autor m.in. poematu Raj utracony, który oślepł w wieku 43 lat.

Alice Walker (1944-) - amerykańska pisarka i aktywistka, która napisała "Kolor purpury", nagrodzony Pulitzerem i National Book Award w 1983 roku. W dzieciństwie oślepła na jedno oko, gdy została postrzelona z pistoletu BB.

Joseph Pulitzer (1847-1911) - amerykański wydawca prasowy, który ustanowił prestiżową nagrodę dziennikarską, Nagrodę Pulitzera. Oślepł w wieku 42 lat z powodu odwarstwienia siatkówki.

JamesThurber (1894-1961) - amerykański humorysta, który przestawił się ze sportu na pisanie, gdy jego brat postrzelił go strzałą w oko podczas odtwarzania legendy o Wilhelmie Tellu, który zestrzelił jabłko z głowy swojego syna.

James Joyce (1882-1941) - irlandzki powieściopisarz i poeta, który przeszedł liczne operacje oczu z powodu różnych schorzeń, począwszy od zapalenia tęczówki.

Stephen King (1947-) - amerykański autor współczesnych horrorów, powieści o zjawiskach nadprzyrodzonych, suspensu, science fiction i fantasy. Zdiagnozowano u niego AMD.

Liderzy

Horatio Nelson (1758-1805) - brytyjski admirał marynarki wojennej stracił oko jako młody marynarz. Podobno wykorzystał to na swoją korzyść, podnosząc lunetę do oczu i twierdząc, że nie widzi flag kapitulacji podnoszonych przez wrogie okręty.

Thomas Gore (1870-1949) - oślepiony jako dziecko, został pierwszym senatorem z Oklahomy i pierwszym niewidomym członkiem Senatu USA.

Steve Wynn (1942-) - Znany lider biznesowy, który pomógł zbudować Las Vegas i właściciel kurortów The Wynn i The Encore, został zdiagnozowany z barwnikowym zapaleniem siatkówki w 1971 roku i uznany za prawnie niewidomego w 2010 roku.

David Alexander Paterson (1954-) - był pierwszym afroamerykańskim gubernatorem Nowego Jorku i drugim prawnie niewidomym gubernatorem jakiegokolwiek stanu, po Bobie Riley z Arkansas. Paterson oślepł w wieku trzech miesięcy, gdy infekcja ucha rozprzestrzeniła się na jego nerw wzrokowy.

Willie Brown (1934-) - spędził ponad 30 lat w Zgromadzeniu Stanowym Kalifornii i przez osiem lat był pierwszym afroamerykańskim burmistrzem San Francisco. Ma barwnikowe zapalenie siatkówki.

Hellen Keller (1880-1968) - była amerykańską aktywistką, wykładowczynią i autorką. Była pierwszą głuchoniewidomą osobą, która ukończyła college. W wieku 19 miesięcy zapadła na infekcję, w wyniku której stała się głucha i niewidoma. Zainspirowała międzynarodowe kluby Lions do zostania "rycerzami niewidomych", co skłoniło je do skoncentrowania wysiłków społecznych na sprawach związanych ze wzrokiem.

Nauka i medycyna

Dr Jacob Bolotin (1888-1961) - Był pierwszą wrodzoną niewidomą osobą, która otrzymała licencję lekarską. Specjalizacją tego lekarza z Chicago były choroby serca i płuc.

John Glenn (1921-) - Był pierwszym człowiekiem, który okrążył Ziemię w 1963 roku podczas misji Friendship 7. Cierpi na jaskrę.

Joseph Plateau (1801-1883) - belgijski fizyk, który w 1836 r. wynalazł wczesne urządzenie stroboskopowe, fenakistiskop, które umożliwiało tworzenie animacji na nieruchomych obrazach. Ostatecznie doprowadziło to do rozwoju kina. Przeprowadził eksperyment, w którym patrzył bezpośrednio w słońce przez 25 sekund, co ostatecznie doprowadziło do jego ślepoty.

Część druga już w najbliższy wtorek.

4/28/15

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Discovery Eye Foundation

Sławni ludzie z utratą wzroku - część I Tagged on: liderzy biznesu liderzy wojskowi politycy naukowcy pisarze