Słabowidzący i inteligentne telefony

Wielu z nas korzysta tylko z podstawowych funkcji smartfona i nigdy nie personalizuje ich do własnych potrzeb. Warto poświęcić czas na dostosowanie naszych telefonów, aby skorzystać ze specjalnych usług, które mogą być dostępne i nieużywane. Wykonanie połączenia telefonicznego lub wysłanie wiadomości tekstowej za pomocą smartfona może być wyzwaniem, jednak dzięki prostym modyfikacjom utrzymywanie kontaktu ze światem może stać się dziecinnie proste. Wygodna obsługa smartfona sprawi, że pozostawanie w kontakcie z bliskimi będzie bardzo łatwe.

Jeśli korzystałeś ze smartfona w ciągu ostatnich kilku lat, wiesz już, że w większości obecnych modeli wbudowano wiele funkcji poleceń głosowych, dzięki czemu możesz werbalnie poinstruować swój smartfon, aby "zadzwonił do mojej żony" lub "przeczytał moją ostatnią wiadomość tekstową". Smartfon jest wspaniałym dodatkiem do świata technologii; dzięki wbudowanym funkcjom ułatwień dostępu telefony te zapewniły osobom z wadami wzroku możliwość wykonywania kilku czynności, które były trudne bez użycia lupy lub innego urządzenia wspomagającego.

Jednym ze sposobów na ułatwienie wyświetlania nazwisk na liście kontaktów jest powiększenie tekstu na ekranie. Po dotknięciu ikony "USTAWIENIA" na ekranie głównym, funkcje "UDOSTĘPNIANIE" można znaleźć w sekcji Ustawienia ogólne lub Ustawienia osobiste. Funkcje ułatwień dostępu mogą być używane do wizualnego usprawnienia korzystania ze smartfona. Dostosowanie rozmiaru tekstu w opcji "WIĘKSZY TEKST" może powiększyć druk na liście kontaktów, dzięki czemu imiona i nazwiska będą lepiej widoczne. Przesunięcie monitu na ekranie większego tekstu w prawo spowoduje powiększenie druku w całym smartfonie: kontaktach telefonicznych, wiadomościach tekstowych i e-mailach.

Pomimo powiększenia tekstu, nadal może być trudno zobaczyć kontakty na ekranie. W takim przypadku narzędzia o nazwie "VOICE ASSISTANTS" lub "TEXT-TO-SPEECH" mogą sprawić, że będzie to mniej stresujące. Po włączeniu ustawień można je włączyć, mówiąc do mikrofonu urządzenia. W większości telefonów funkcję tę można włączyć, przytrzymując przycisk Home. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego można wypowiedzieć nazwę osoby lub firmy. Dostęp do listy kontaktów można uzyskać, prosząc asystenta głosowego o połączenie z osobami z listy kontaktów lub recytując numer telefonu, z którym próbujesz się połączyć.

Wskazówki dotyczące lepszego korzystania z telefonu dla osób niedowidzących

Niezależnie od tego, czy korzystasz z niektórych lub wszystkich funkcji telefonu dla osób niedowidzących opisanych w tym artykule, jest jeszcze więcej rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić użyteczność telefonu, a które nie wymagają przechodzenia do ustawień dostępności. Niektóre z nich wymagają wyboru sprzętu i oprogramowania, inne są proste i nic nie kosztują.

  • Odpowiedni rozmiar telefonu: To, jak dużego powiększenia potrzebujesz, zależy oczywiście od twojego wzroku, ale także od rozmiaru wybranego telefonu. Jeśli potrzebujesz dużego powiększenia lub większego tekstu, możesz wybrać telefon z większym ekranem, który pozwoli na większą widoczność zawartości ekranu podczas powiększania lub zwiększania rozmiaru czcionki. Znajdziesz telefony z Androidem i iOS z ekranami do 5,7 cala. Tablety są większe. Wyzwaniem związanym z dużym telefonem dla niektórych użytkowników słabowidzących jest konieczność trzymania urządzenia blisko oczu, aby je zobaczyć. Zanim wybierzesz telefon, upewnij się, że masz do czynienia z modelem, który planujesz kupić.

  • Tapeta o wysokim kontraście: Możesz zmienić tło ekranu głównego, przekształcając dowolne zdjęcie w tapetę lub wybierając spośród tapet już dostępnych na urządzeniu. Używanie jednolitego koloru zamiast zajętego zdjęcia, które zasłania ikony aplikacji i tekst na ekranie głównym, może znacznie ułatwić zlokalizowanie tekstu i ikon. Jeśli jednolite tło wydaje się nudne, wypróbuj gwiaździste niebo lub śnieżną scenę, aby uzyskać odpowiednio ciemny lub jasny wygląd.

  • Aplikacje z trybem ciemnym i/lub opcjami rozmiaru czcionki: Aplikacje, które koncentrują się na czytaniu i nawigacji, często mają własne opcje zwiększające dostępność. Aplikacje iBooks firmy Apple i Kindle firmy Amazon umożliwiają zmianę rozmiaru czcionki, a nawet kroju pisma, a także zmianę tła lub koloru tekstu podczas czytania. Poszukaj aplikacji, które rekompensują to, czego może brakować w systemie operacyjnym telefonu lub po prostu oferują lepsze wrażenia.

Jak najlepiej wykorzystać swój telefon

Dobrą wiadomością na temat smartfonów jest to, że wszystkie zapewniają funkcje wspierające osoby słabowidzące lub których wzrok po prostu zmienił się z wiekiem. Twoim wyzwaniem jest wypróbowanie jak największej liczby tych funkcji i podjęcie decyzji, które z nich są dla Ciebie odpowiednie.

Wskazówki i instrukcje dotyczące korzystania ze smartfonów (Iphone/Android) dla osób słabowidzących:

Jak osoba niedowidząca może korzystać ze smartfona

Jak skonfigurować telefon/tablet z Androidem dla osób niedowidzących?

Jak korzystam z iPhone'a 7 Plus | Życie, prawnie niewidomy

Słabowidzącyi inteligentne telefony Tagged on: życie z niedowidzeniem niedowidzenie niedowidzące smartfony niedowidząca technologia smartfony