Powrót do szkoły

Zobacz film
Nadszedł czas powrotu do szkoły! Gdy Twoje dziecko przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego, nie zapomnij zadbać o jedno z jego najważniejszych narzędzi do nauki - oczy. Dowiedz się, jak możesz pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu i dlaczego badanie wzroku jest tak ważne.

Bądź świadomy problemów z widzeniem:

Twoje dziecko może spędzać więcej czasu przed ekranem niż zwykle - a to może narażać je na zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych problemów ze wzrokiem lub chorób oczu.

 • Krótkowzroczność: Jeśli Twoje dziecko nie jest już krótkowzroczne, wykonywanie dużej ilości "pracy z bliska" (przy użyciu ekranu lub nawet w książce) może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby. Zachęcaj je do trzymania książek lub ekranów w odległości co najmniej 18 cali.
 • Syndrom suchego oka: Kiedy wpatrujemy się w ekran przez cały dzień, nasza częstotliwość mrugania znacznie się zmniejsza. Podczas mrugania wydzielany jest olej zwany meibum (jedna z trzech warstw filmu łzowego), który utrzymuje wilgoć w naszych oczach. Kiedy nie mrugamy tak często, nasze oczy mogą stać się nadmiernie suche i podrażnione.
 • Nadwyrężenie i zmęczenie oczu: Nadmierny czas spędzany przy ekranie może również prowadzić do nadwyrężenia, zmęczenia, nieostrego widzenia, swędzenia oczu i bólu głowy.

Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu, które mogą sygnalizować problemy z widzeniem, na przykład:

 • Porozmawiaj z dzieckiem o jego nowej klasie lub miejscu, w którym siedzi, aby ocenić, czy ma problemy z widzeniem.
 • Zapytaj je, czy jego oczy kiedykolwiek czują się zmęczone po obejrzeniu czegoś na ekranie.
 • Zwróć uwagę na mruganie, mrużenie i łzawienie oczu.
 • Zwróć uwagę na bóle głowy lub zmęczenie.

Pomóż zminimalizować ryzyko dla oczu dziecka, wykonując następujące czynności:

 • Upewnij się, że robią częste przerwy w oglądaniu ekranu. Zamiast skupiać się bezpośrednio na ekranie, zachęcaj dziecko, aby od czasu do czasu rozejrzało się po pokoju lub poświęciło trochę czasu na gapienie się przez okno (Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca co najmniej 20 sekund). Możesz nawet przypomnieć im o mruganiu.
 • Ustaw monitor lub ekran w odległości około 25 cali, a także ustaw go tak, aby wzrok był skierowany lekko w dół.
 • Ustaw oświetlenie w pokoju tak, aby ekran nie był jaśniejszy niż otaczające go światło. Jeśli tak jest, oczy dziecka będą musiały pracować ciężej.
 • Wyostrzaj umiejętności wzrokowe dziecka za pomocą "tradycyjnych" zajęć bez ekranu, takich jak układanie puzzli, klocki, rysowanie i malowanie oraz gra w łapki.

Nie zapominaj o badaniu wzroku

Łatwo nam zapomnieć o naszych oczach, a co dopiero o oczach naszego dziecka, ale bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać oczy dziecka.

Jest to absolutnie kluczowe dla zapewnienia zdrowego rozwoju oczu i posiadania umiejętności wzrokowych niezbędnych do skutecznej nauki. Bez względu na to, gdzie Twoje dziecko będzie uczęszczało w tym roku do szkoły - nie pomijaj wycieczki do okulisty.

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca, aby dzieci miały badanie wzroku przed ukończeniem pierwszego roku życia, co najmniej raz między 3 a 5 rokiem życia i raz w roku po pierwszej klasie aż do ukończenia szkoły. Twój okulista może zalecić najlepszą częstotliwość dla Twojego dziecka.

Twoje dziecko powinno mieć kompleksowe badanie wzroku, niezależnie od tego, czy otrzymało przesiewowe badanie wzroku w szkole lub nawet w gabinecie pediatry. Chociaż badania wzroku mogą wskazywać na pewne problemy z widzeniem, często sprawdzają one jedynie zdolność dziecka do widzenia rzeczy znajdujących się daleko, takich jak tablica w klasie. Należy również pamiętać, że szkolni kontrolerzy zazwyczaj nie posiadają niezbędnego sprzętu lub przeszkolenia, aby wykryć wiele problemów zdrowotnych oczu u dzieci.

Kompleksowe badanie oczu patrzy na całkowite zdrowie oczu i obejmuje testy na następujące elementy, oprócz zrozumienia historii zdrowia pacjenta i rodziny:

 • Ostrość widzenia
 • Percepcja głębi
 • Widzenie kolorów
 • Widzenie peryferyjne
 • Wady refrakcji (takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm)
 • Skupianie wzroku, śledzenie, łączenie i inne zdolności ruchu oczu

Specjaliści twierdzą, że 80% tego, czego dzieci uczą się w szkole, jest nauczane wizualnie. Nieleczone problemy z widzeniem mogą postawić dzieci w bardzo niekorzystnej sytuacji. Upewnij się, że Twoje dziecko ma kompletne badanie wzroku przed rozpoczęciem szkoły.