Liderzy biznesu

Przy wszystkich ostatnich wiadomościach o utracie wzroku Rosanne Barr z powodu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i jaskry, pomyślałem, że byłoby interesujące zobaczyć inne sławne osoby z utratą wzroku, które nie pozwoliły, aby to powstrzymało ich wpływ na świat wokół nich. Dzisiejszy post skupi się na pisarzach, politykach, liderach biznesu i wojska, naukowcach. W czwartek zajmiemy się artystami, aktorami i muzykami.

Autorzy

Harper Lee (1926-) - Najbardziej znana z nagrodzonej Pulitzerem książki "Zabić drozda" z 1960 roku, zdiagnozowano u niej AMD. Jej druga powieść, Go Set a Watchman, która została napisana przed To Kill a Mockingbird, zostanie opublikowana w lipcu tego roku.

John Milton (1608-1674) - angielski poeta, który napisał m.in. poemat Raj utracony, oślepł w wieku 43 lat.

Alice Walker (1944-) - amerykańska pisarka i aktywistka, która napisała książkę The Color Purple, która w 1983 roku zdobyła nagrodę Pulitzera i National Book Award. W dzieciństwie została oślepiona na jedno oko, gdy została postrzelona z pistoletu BB.

Joseph Pulitzer (1847-1911) - amerykański wydawca gazet, który ustanowił prestiżową nagrodę dziennikarską, Nagrodę Pulitzera. Oślepł w wieku 42 lat z powodu odwarstwienia siatkówki.

James Thurber (1894-1961) - amerykański humorysta, który przestawił swoją uwagę ze sportu na pisanie, gdy brat strzelił mu w oko strzałą podczas odtwarzania legendy o Wilhelmie Tellu zestrzeliwującym jabłko z głowy syna.

James Joyce (1882-1941) - irlandzki powieściopisarz i poeta, który miał liczne operacje oczu na różne schorzenia, począwszy od iritis.

Stephen King (1947-) - amerykański autor współczesnego horroru, supernatural fiction, suspensu, science fiction i fantasy. Zdiagnozowano u niego AMD.

Liderzy

Horatio Nelson (1758-1805) - brytyjski admirał marynarki wojennej stracił oko jako młody marynarz. Podobno wykorzystał to na swoją korzyść, podnosząc lunetę do ślepi, a następnie twierdząc, że nie widzi flag kapitulacji podnoszonych przez okręty wroga.

Thomas Gore (1870-1949) - Oślepiony jako dziecko, został pierwszym senatorem z Oklahomy i pierwszym niewidomym członkiem Senatu USA.

Steve Wynn (1942-) - Znany lider biznesu, który pomógł zbudować Las Vegas, oraz właściciel ośrodków The Wynn i The Encore, w 1971 roku zdiagnozowano u niego pigmentowe zapalenie siatkówki, a w 2010 roku został uznany za prawnie niewidomego.

David Alexander Paterson (1954-) - Był pierwszym afroamerykańskim gubernatorem Nowego Jorku i drugim, po Bobie Rileyu z Arkansas, prawnie niewidomym gubernatorem jakiegokolwiek stanu. Paterson stał się niewidomy w wieku trzech miesięcy, kiedy infekcja ucha rozprzestrzeniła się na jego nerw wzrokowy.

Willie Brown (1934-) - spędził ponad 30 lat w Zgromadzeniu Stanowym Kalifornii i przez osiem lat pełnił funkcję pierwszego afroamerykańskiego burmistrza San Francisco. Choruje na pigmentowe zapalenie siatkówki.

Hellen Keller (1880-1968) - Była amerykańską aktywistką, wykładowcą i autorką. Była pierwszą osobą głuchą/niewidomą, która ukończyła studia. W wieku 19 miesięcy zapadła na infekcję, która pozostawiła ją głuchą i niewidomą. Zainspirowała Lions Clubs International do zostania "rycerzem niewidomych", prowadząc ich do skupienia swoich wysiłków w zakresie pracy społecznej w kierunku spraw związanych z widzeniem.

Nauka i medycyna

Dr Jacob Bolotin (1888-1961) - Był pierwszą osobą wrodzenie niewidomą, która otrzymała licencję medyczną. Specjalnością tego chicagowskiego lekarza były choroby serca i płuc.

John Glenn (1921-) - Jako pierwszy człowiek znalazł się na orbicie Ziemi w 1963 roku podczas misji Friendship 7. Cierpi na jaskrę.

Joseph Plateau (1801-1883) - Belgijski fizyk, który w 1836 roku wynalazł wczesne urządzenie stroboskopowe, fenakistiscope, które pozwalało nieruchomym obrazom tworzyć efekt animacji. Ostatecznie doprowadziło to do rozwoju kina. Przeprowadził eksperyment, w którym przez 25 sekund wpatrywał się bezpośrednio w słońce, co doprowadziło do jego ślepoty.

Dołącz do nas w następny wtorek po część drugą.

4/28/15

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation