Korekty mogą pomóc w leczeniu depresji

11/25/14

Choroba oczu może prowadzić do izolacji i depresji. Jednak wprowadzenie pewnych zmian może pomóc w walce z depresją. U Robin Heinz Bratslavsky (na zdjęciu poniżej z najstarszym synem) zdiagnozowano stożka rogówki (KC) 20 lat temu, w wieku 25 lat. Obecnie jest matką dwójki dzieci i pracuje w domu jako niezależny redaktor. Uczestniczy w programie KC-Link organizacji NKCF.

Kiedy zdiagnozowano u mnie KC, byłam redaktorką w dużym magazynie dla kobiet. W tamtym czasie diagnoza nie miała dla mnie większego znaczenia. Wszystko zmieniło się, gdy założono mi soczewki RGP. Miałam ograniczony czas noszenia, odczuwałam ból i zaczęłam obawiać się o swoją karierę. Zdarzało się, że musiałem wychodzić wcześniej z pracy i jeździć do okulisty - kilka razy w tygodniu. Jako młoda redaktorka w wysoce konkurencyjnej dziedzinie, obawiałam się, że te nieobecności przeszkodzą mi w awansie w magazynie.

Kiedy urodziłam pierwsze dziecko, zdecydowaliśmy z mężem, że zostanę z nim w domu i będę pracować jako freelancer. Robię to już od 14 lat. Przez serię otarć rogówki, infekcji i problemów z tolerancją soczewek, musiałam w dużej mierze polegać na moim mężu, rodzinie i przyjaciołach, którzy wozili mnie i moje dzieci, gdy moje oczy nie chciały współpracować. Miałam chwile skrajnej rozpaczy, ponieważ nie jestem przyzwyczajona do bycia tak zależną. Mój mąż pracuje niewiarygodnie długo i często podróżuje. Zawsze martwiłam się, że nie będę w stanie prowadzić dzieci w nagłych wypadkach.

Wraz z postępem mojej KC mam chwile, w których objawia się moja normalnie dobrze kontrolowana depresja kliniczna i czuję się bezradna z powodu moich ograniczeń widzenia. Moi synowie są zapalonymi piłkarzami, a ja przegapiam wiele ich osiągnięć na boisku, ponieważ po prostu nie widzę wystarczająco dobrze.

W tym momencie noszę soczewki Kerasoft, a w prawym oku mam założone soczewki Intac. Mój skorygowany wzrok wynosi około 20/30, ale może się różnić w zależności od dnia. Po 20 latach wydaje się, że moje KC stabilizuje się, więc mam parę okularów ratunkowych; dają mi około 20/60, więc nie mogę prowadzić samochodu, ale mogę trochę funkcjonować w domu, aby dać moim oczom odpocząć. Żyję z KC od dłuższego czasu; to choroba, z którą można sobie poradzić - o ile jest się gotowym na pewne zmiany.

Robin Heinz Bratslavsky
Zwolenniczka stożka rogówki

Zmiany mogą pomóc wdepresji Tagged on: soczewki kontaktowe depresja Intacs Kerasoft