Depresja

Wszyscy wiemy, że święta mogą być stresujące z wieloma wymaganiami zakupów, pieczenia, imprez i oczekiwaniami, że powinieneś być wypełniony radością i dobrą wolą. W najlepszych okolicznościach to wszystko jest zniechęcające, ale jeśli dodatkowo tracimy wzrok z powodu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem lub retinopatia cukrzycowa, depresja może wzrosnąć.

6 porad pomagających w walce z wakacyjnym stresem


Bycie realistą, planowanie z wyprzedzeniem i proszenie o pomoc pozwoli Ci poradzić sobie ze stresem i depresją, które mogą pojawić się w czasie świąt. Oto sześć wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z presją świąt, z dodatkowymi wskazówkami dla osób z utratą wzroku.

  1. Zacznij od uświadomienia sobie, że nie musisz być szczęśliwy tylko dlatego, że święta są tutaj. Być może doświadczyłeś straty kogoś bliskiego, która sprawia, że świętowanie świąt jest trudne.

    Z utratą wzroku: Możesz tęsknić za oglądaniem lub układaniem dekoracji; pieczeniem dla przyjaciół i rodziny; lub widzeniem radości i uśmiechów bliskich. Nie możesz zmusić się do bycia radosnym ze względu na porę roku.

Chociaż powszechną reakcją na depresję jest pozostanie w domu i odizolowanie się, nie rób tego, bo tylko pogorszysz swoje samopoczucie i będziesz się rozwodzić nad rzeczami, których nie możesz zmienić. Dołącz do przyjaciół, kiedy cię zapraszają, znajdź wydarzenia społeczne, w których możesz uczestniczyć lub zostań wolontariuszem. Wspólne spędzanie czasu z innymi może zapewnić mile widziane rozproszenie uwagi i podnieść na duchu.

Z utratą wzroku: Powszechne jest bycie niewygodnym z proszeniem przyjaciół i rodziny o podwiezienie, ale jeśli uczestniczą w tej samej imprezie społecznościowej, zapytaj ich, czy możesz dostać podwózkę. Nie będą mieli nic przeciwko temu i będą zadowoleni, że tam jesteś. W najgorszym wypadku zadzwoń po taksówkę lub skorzystaj z Ubera.

Nie oczekuj doskonałości. Musisz sam określić, co sprawiłoby, że wakacje byłyby wspaniałe, a nie pozwolić mediom i sklepom detalicznym powiedzieć ci, jakie powinny być wakacje. Pamiętaj też, że Twoje tradycje będą się zmieniać wraz ze zmianami i rozwojem Twojej rodziny. Spójrz na to jako na okazję do bycia kreatywnym i rozpoczęcia nowych tradycji.

Z utratą wzroku: Skaluj swoje wakacje do tego, co jest dla ciebie wygodne. Jeśli mniejsza liczba dekoracji sprawia, że bezpieczniej i łatwiej jest Ci poruszać się po domu, to zmniejsz liczbę rzeczy, które się podnoszą do kilku większych przedmiotów, którymi możesz się łatwiej cieszyć - możesz nawet "udekorować" świąteczną muzyką.

Nawet tradycje mogą wymagać zmiany. Pozwól komuś innemu gościć rodzinne lub sąsiedzkie uroczystości. Miło jest przekazać honor i nie będziesz tak zestresowany i zmęczony, że nie będziesz mógł cieszyć się uroczystościami.

Planuj z wyprzedzeniem, aby nie czuć presji. Odnosi się to do budżetowania zarówno czasu jak i pieniędzy.
- Zaplanuj dodatkowy czas na dekorowanie, zakupy, pieczenie, pakowanie prezentów lub inne czynności, które chcesz uwzględnić. Rzadko kiedy wszystko przebiega gładko, zwłaszcza w czasie świąt.
- Zdecyduj, ile pieniędzy możesz wydać i trzymaj się tego. Aby pieniądze poszły dalej, podaruj prezenty domowej roboty, zacznij wymieniać się prezentami zamiast kupować dla wszystkich w rodzinie lub biurze, albo przekaż darowiznę na cele charytatywne w czyimś imieniu.

Z utratą wzroku: Obowiązują te same koncepcje - musisz budżetować swój czas i pieniądze.

Nie należy nadmiernie się przemęczać i nauczyć się mówić "nie". Jeśli tego nie zrobisz, możesz poczuć się urażony i przytłoczony. Przyjaciele i rodzina zrozumieją, że nie możesz zrobić wszystkiego. Jeśli poczucie winy bierze górę, poproś osobę, która prosi o pomoc w wykonaniu zadania. Osoba ta na nowo doceni to, co robisz.

Z utratą wzroku: Nie bój się dać ludziom znać, że możesz nie być w stanie robić rzeczy tak łatwo jak w przeszłości. Nikt, poza tobą, nie zna ograniczeń, jakie masz w związku ze swoim wzrokiem. Może to być bardzo niekomfortowe dla innych, jeśli myślą, że wymagają od ciebie zbyt wiele, a ty możesz mieć pretensje, że ktoś prosi cię o zrobienie czegoś, co przekracza twoje możliwości.

Zachowaj zdrowie. Najlepiej uważać na to, co się je i pije, dużo spać, kontynuować ćwiczenia fizyczne i poświęcać czas na relaks.
- Będzie Cię kusiło wiele słodyczy i przekąsek. Spróbuj zjeść coś zdrowego, jak pokrojone warzywa, zanim pójdziesz na imprezę, aby ograniczyć swój apetyt. Pamiętaj, aby ograniczyć alkohol ze względu na kalorie i fakt, że jest to środek depresyjny.
- Sen pozwoli Ci zachować czujność i lepiej skupić się na tym, co chcesz zrobić i pomoże Ci zachować więcej pozytywności.
- Ćwiczenia to świetny sposób, aby pomóc złagodzić stres, który czujesz, dać ci dodatkowy przypływ energii i pomóc ci oczyścić głowę.
- Poświęcenie 15-20 minut na słuchanie muzyki, kąpiel, spacer lub czytanie książki może pomóc Ci myśleć jaśniej i zrelaksować się. Kiedy możesz się "naładować", możesz zrobić więcej.

Z utratą wzroku: Wszystko wymienione powyżej jest dobre dla dobrego zdrowia oczu. Dobra dieta składająca się z jasnych owoców i warzyw oraz ćwiczenia są bardzo ważne. Zmęczenie może wpływać na jakość widzenia, a stres ma negatywny wpływ na wzrok.

Ze względu na pracowity sezon wakacyjny, w tym miesiącu będziemy publikować tylko raz w tygodniu, we wtorki.

12/8/15

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation