Czerwiec jest Miesiącem Świadomości Zaćmy

W czerwcu obchodzony jest Narodowy Miesiąc Świadomości Zaćmy. Kampania uświadamiająca promuje informacje o chorobie oczu, która jest główną przyczyną uleczalnej utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych. Tak, to przerażający fakt, ale nie trzeba się bać, ponieważ zaćmę można leczyć ambulatoryjnie, co daje ponad 97% wskaźnik powodzenia*.

Utrata wzroku spowodowana zaćmą jest spowodowana zmętnieniem soczewki oka. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej krystalicznie czystą sztuczną soczewką. Ta powszechna choroba oczu dotyka głównie osoby po 50. roku życia, a jej przyczyny mogą być różne - od zwykłego starzenia się, cukrzycy, długotrwałych chorób oczu i urazów/zapaleń oczu, po czynniki takie jak wpływy dziedziczne, palenie tytoniu, przyjmowanie niektórych doustnych sterydów itp.

Symulator zaćmy

Chociaż mogą nie występować wczesne objawy, pacjenci mogą zacząć je zauważać:

  • mętne lub niewyraźne widzenie
  • kolory, które wyglądają na wyblakłe
  • trudności z widzeniem w nocy
  • aureola wokół świateł, utrudniająca jazdę nocą
  • podwójne widzenie przez chore oko
  • częste zmiany recepty na okulary lub soczewki kontaktowe

DIETA JEST BARDZO WAŻNA

Zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko i/lub opóźnić powstawanie i progresję zaćmy. Badania sugerują, że dieta bogata w witaminę C - cytrusy (pomarańcze, kiwi, cytryny, grejpfruty), papryka, truskawki, pomidory, warzywa krzyżowe (brokuły, brukselka, kapusta, kalafior) - jest pomocna w spowolnieniu postępu zaćmy. Co ważniejsze, prawidłowe odżywianie jest podstawą optymalizacji zdrowia na wczesnym etapie życia i może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób związanych z wiekiem, w tym zaćmy. Przepisy na zdrowe dla oczu można znaleźć na stronie discoveryeye.org/eye-cook-delicious-food-health/.

PAMIĘTAJ O COROCZNYM BADANIU WZROKU

Przed ukończeniem 40. roku życia wszyscy dorośli powinni udać się do okulisty na kompleksowe badanie wzroku w celu wykrycia wczesnego stadium zaćmy i innych chorób oczu, które są głównymi przyczynami słabego widzenia, a nawet ślepoty. Po ukończeniu 65. roku życia rutynowe badanie wzroku jest zalecane co roku, w większości przypadków w celu zdiagnozowania zaćmy, która stopniowo mętnieje soczewkę. Kompleksowe badanie wzroku pozwala specjalistom wykrywać i monitorować postęp zaćmy, a także diagnozować inne problemy, takie jak jaskra. Pacjenci powinni omówić ze swoim okulistą swoje problemy ze wzrokiem i zasięgnąć porady na temat terminu operacji zaćmy, gdy pogarszający się wzrok zagraża ich jakości życia i normalnemu funkcjonowaniu.

PROWADZIĆ ZDROWY TRYB ŻYCIA

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób zwyrodnieniowych oczu lub pogorszenia wzroku wraz z wiekiem. Jeśli dana osoba żyje wystarczająco długo, powstawanie zaćmy jest nieuniknione. Prowadzenie zdrowego trybu życia znacznie zwiększa jednak szanse osoby dorosłej na uniknięcie wczesnego wystąpienia, szybszej progresji lub nawet uniknięcia konieczności operacji zaćmy w przyszłości.

DLACZEGO PROMUJEMY MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI ZAĆMY

  • To święto wzroku - Zdolność widzenia świata wyraźnie i w całej jego okazałości jest czymś, czego nie powinniśmy brać za pewnik. Miliony komórek wykonują złożone operacje w naszych oczach, aby umożliwić nam dar widzenia. Powinniśmy dbać o nasze oczy i doceniać nasz wspaniały wzrok.
  • To święto nauki - nauka nie tylko wyjaśniła nam, jak misternie działają nasze oczy, ale także ujawniła nam wiele sposobów, w jakie możemy je naprawiać i leczyć w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak. Postępy w medycynie sprawiły, że około 80% wszystkich chorób oczu można leczyć lub im zapobiegać.
  • To święto nowoczesnej chirurgii - "zawsze" jest światełko w tunelu. Dzisiejsza operacja zaćmy to współczesny cud opracowany przez oddanych chirurgów w ciągu ostatnich pięciu dekad. Dla większości z nas jest to bezbolesna, ambulatoryjna operacja z szybkim powrotem doskonałego widzenia.

*

Więcej informacji na temat zaćmy:

Czerwiec jest Miesiącem Świadomości Zaćmy