Bookshare

Dla osób słabowidzących istnieje tekst Spotlight - nowy sposób czytania

Spotlight Text to nowa aplikacja do e-czytania zaprojektowana specjalnie z myślą o potrzebach pacjentów z zaburzeniami wzroku. Dr Howard J. Kaplan, chirurg siatkówki w Dolinie Hudson, rozpoczął rozwój aplikacji pięć lat temu. Dr Kaplan twierdzi: "Kiedy pojawił się pierwszy Amazon Kindle, zapaliła się żarówka. Skoro książki są teraz cyfrowe, można sprawić, by tekst książki dostosował się do czytelnika, zamiast zmuszać go do dostosowania się do tekstu. Moi pacjenci byli niezwykle sfrustrowani urządzeniami dla słabowidzących, takimi jak czytniki stacjonarne. Większość uważała je za bardzo trudne w użyciu i przystępne cenowo." Pracując z ekspertami od słabego widzenia w Lighthouse Guild International, oceniano różne metody prezentacji tekstu. "Aplikacja jest oparta na prawdziwej nauce o wzroku i została zbudowana przy udziale najlepszych specjalistów od słabego widzenia w kraju" - mówi dr Kaplan.

Największą trudnością w tworzeniu aplikacji okazało się uzyskanie dostępu do e-booków. Początkowo dr Kaplan zwrócił się do głównych dostawców e-zasobów, takich jak Amazon, Google i Barnes & Noble. Wszyscy oni uznali, że rynek osób słabowidzących jest zbyt mały, aby się nim zająć. W ciągu 5 lat Bookshare, organizacja non-profit z Doliny Krzemowej, zaczęła się gwałtownie rozwijać. Bookshare zajmuje się tworzeniem biblioteki dostępnej dla osób z niepełnosprawnością druku.

Jak działa Spotlight Text i co go wyróżnia?
Aplikacja jest płynnie połączona z biblioteką e-booków Bookshare. Biblioteka ta ma obecnie 300 000+ tytułów, w tym wszystkie aktualne i ostatnie bestsellery NY Times. Ma bardzo obszerną kolekcję podręczników dla dzieci K-12. Pobieranie e-booków jest bezpłatne i nieograniczone dla dzieci i weteranów. Jest minimalna opłata za dołączenie/utrzymanie dla dorosłych. Wszyscy pacjenci, którzy mają jakąkolwiek wadę wzroku, która uniemożliwia im czytanie standardowego druku, mogą się przyłączyć. Lekarz, optometrysta, terapeuta, a nawet bibliotekarz musi poświadczyć pacjenta poprzez zaznaczenie jednego pola na formularzu i podpisanie ich nazwiska. Bookshare robi resztę, kontaktując się z pacjentem i dając mu konto. Bookshare funkcjonuje dzięki wyjątkowi w prawie autorskim USA, który pozwala na swobodną dystrybucję materiałów chronionych prawem autorskim w formatach, które są unikalne dla pacjentów z niepełnosprawnością wzrokową. Książki są zakodowane w DAISY, który jest formatem plików dźwiękowych. Aplikacja pobiera te pliki i przekształca je z powrotem w tekst pisany.

Interfejs użytkownika został zaprojektowany tak, aby 80-letni technofob lub pięcioletnie dziecko mogli z łatwością z niego korzystać (minimalizm w stylu Apple). Aplikacja synchronizuje się również z czytnikami brajlowskimi Bluetooth, które konwertują tekst na brajla. Można ją podłączyć do portu HDMI dowolnego telewizora, aby uzyskać nieograniczoną wielkość ekranu (przewodowo lub bezprzewodowo przez Apple TV). Jak można się przekonać podczas prezentacji aplikacji, tekst jest teraz dynamiczny: zarówno w trybie telepromptera, jak i markera tekst będzie się poruszał, dzięki czemu ruchy gałek ocznych zostaną zminimalizowane. Tryb markera został specjalnie zaprojektowany i przetestowany pod kątem pracy z pacjentami ze schyłkowym stadium Retinitis Pigmentosa i wszystkimi pacjentami, którym pozostało jedynie bardzo wąskie centralne pole widzenia. Dzięki VoiceOver wszystkie książki są teraz książkami słyszalnymi.

Przedsiębiorczość społeczna
Dla organizacji pozarządowych zajmujących się widzeniem tworzone są specjalne linki do iTunes. Jeśli pacjent kliknie na te linki i zakupi aplikację Spotlight Text, 50% zysków ze sprzedaży jest przekazywane na rzecz danej organizacji, w tym Discovery Eye Foundation lub American Academy of Ophthalmology Foundation. Przed umieszczeniem na stronie AAO aplikacja została oceniona przez Komitet Rehabilitacji Słabowidzących. Jest to jedyna aplikacja, którą Amerykańska Akademia Okulistyki kiedykolwiek poparła.

Przyszłość
Dr Kaplan ma nadzieję, że uda mu się powrócić do głównych dostawców treści elektronicznych i przekonać ich, że użytkownicy słabowidzący i niewidomi stanowią dla nich realny rynek.

"Wierzę, że powszechna dostępność jest osiągalna, ale będzie to wymagało skoordynowanego i połączonego wysiłku. Czytanie jest tak istotną częścią wszystkich naszych żyć, dzięki e-bookom każdy powinien móc cieszyć się dobrą książką."

Howard J. Kaplan, MD
Retina SurgeonHudson
Retina

1/15/15