10 wskazówek dotyczących letniej pielęgnacji oczu

Lato już prawie nadeszło, niezależnie od tego, czy spędzasz czas na przydomowym basenie, na plaży, czy spędzasz czas z rodziną na świeżym powietrzu, ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie oczu - bez względu na to, jak dobrze się bawisz.

Oparzenia rogówki, suchość oka, zmęczenie oczu, ból i alergie to tylko niektóre z powszechnych dolegliwości oczu w sezonie letnim. Kiedy ludzie myślą o oparzeniach słonecznych, koncentrują się głównie na skórze, ale bardzo niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że nadmierne ciepło i szkodliwe promienie UV mogą również prowadzić do oparzeń rogówki, stanu, w którym występuje niewyraźne widzenie, suchość i uczucie ziarnistości w oku.

Aby pomóc zachować zdrowe oczy, przedstawiliśmy 10 prostych sposobów na ich ochronę i nadal cieszyć się czasem spędzonym na słońcu.

1. Okulary przeciwsłoneczne z pełną ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym

Tak jak filtry przeciwsłoneczne są niezbędne dla skóry, tak samo okulary przeciwsłoneczne dla oczu. Kiedy wychodzisz na zewnątrz w szczycie lata, wybierz duże okulary przeciwsłoneczne, ponieważ zapewnią one dodatkową ochronę Twoim oczom. Okulary chronią oczy przed poparzeniem rogówki przez szkodliwe promienie UV. Niektóre z głównych objawów oparzenia rogówki to suchość, dyskomfort i łzawienie. Pamiętaj, aby używać okularów przeciwsłonecznych, które filtrują promienie UV.

2. Unikaj poparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne oczu, znane również jako fotokeratitis, to bolesne schorzenie oczu, które pojawia się, gdy oko jest narażone na działanie promieni UV, pochodzących ze słońca lub ze źródła sztucznego.

Może się to zdarzyć, gdy światło słoneczne odbija się od wody, piasku, śniegu lub innych silnie odbijających powierzchni. Promienie UV wypalają powierzchnię oka i mogą powodować ból, zaczerwienienie, rozmycie, a nawet tymczasową utratę wzroku. Aby zapobiec zapaleniu fotokeratycznemu, należy nosić okulary przeciwsłoneczne chroniące w 100% przed promieniowaniem UV na zewnątrz i odpowiednią ochronę oczu podczas pracy ze światłem UV.

3. Nawilżaj oczy

Kiedy spędzasz czas na świeżym powietrzu, upał i suchy wiatr mogą podrażniać oczy i powodować stan zwany suchym okiem. Letnie środowisko wpływa na film łzowy oka, wysuszając jego powierzchnię.

Suche oko jest powszechnym schorzeniem, ale ryzyko jego wystąpienia jest wyższe u osób noszących soczewki kontaktowe lub cierpiących na sezonowe alergie. Aby chronić oczy w takich warunkach, używaj sztucznych łez, aby je nawilżyć i odświeżyć.

4. Często myj ręce

Jest to jeden z najprostszych i najlepszych sposobów na zablokowanie wszelkiego rodzaju zaburzeń zdrowotnych i infekcji wokół ciebie. Chroni oczy i inne części ciała przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

5. Przestrzegaj najlepszych praktyk pływania

Zbiorniki wodne, takie jak jeziora, rzeki, a nawet baseny mogą być zanieczyszczone bakteriami i innymi mikroorganizmami. Sprawia to, że noszenie soczewek kontaktowych podczas pływania jest bardzo ryzykowne, ponieważ organizmy mogą dostać się pod soczewki i spowodować infekcję.

Gogle mogą zmniejszyć zanieczyszczenie i podrażnienie, ale nadal najlepszą praktyką jest przemywanie oczu świeżą wodą po wyjściu z basenu.

6. Noś ochronę oczu podczas pracy na zewnątrz

Miesiące letnie to świetny czas na remonty domów i prace ogrodowe, ale to właśnie wtedy może dojść do wielu wypadków z oczami. Przed rozpoczęciem prac na podwórku lub wokół domu należy oczyścić obszar z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą unieść się w powietrzu i zranić oko.

Zwykłe noszenie okularów ochronnych może zmniejszyć ryzyko urazu oka o 90%. Postaraj się znaleźć okulary, które chronią oczy również z boków. Większość sklepów z narzędziami oferuje doskonałe okulary ochronne.

7. Trzymaj krem przeciwsłoneczny z dala od oczu

Latem istnieje duże prawdopodobieństwo, że filtr przeciwsłoneczny lub spray na owady dostanie się do oczu. Wszystkim nam się to przytrafiło i jest to bardzo niewygodne. Następnym razem staraj się nakładać krem przeciwsłoneczny bardzo ostrożnie i powoli wokół twarzy. Staraj się omijać oczy i powieki. Dermatolodzy zalecają stosowanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ przylegają one do skóry i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dostaną się do oczu.

Jeśli filtr przeciwsłoneczny dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je świeżą wodą.

8. Noś czapkę

Kapelusze to nie tylko modny dodatek, ale także świetny sposób na ochronę oczu przed blaskiem słońca! Dodaj dodatkową warstwę ochrony tego lata, nosząc kapelusz z szerokim rondem lub daszkiem przeciwsłonecznym, aby zapewnić oczom komfort.

9. Jedz zdrowo

Lato to łatwiejszy czas na spożywanie zdrowych owoców i warzyw. Pomidory, cukinia, zielona papryka, melon i brzoskwinie można znaleźć niemal wszędzie i są one doskonałym źródłem zdrowych składników odżywczych dla oczu. Kwasy tłuszczowe omega-3 również korzystnie wpływają na oczy, więc nie zapominaj o jedzeniu nasion i orzechów.

Ponadto latem zawsze pij dużo wody. Odwodnienie wpływa nawet na oczy, co z kolei może prowadzić do niewyraźnego widzenia i bólów głowy.

10. Bądź na bieżąco z wizytami u okulisty

Ważne jest, aby co roku poddawać się regularnym badaniom wzroku, aby zachować zdrowe oczy, więc nie pomijaj ich w okresie letnim. Regularne badania mogą pomóc zidentyfikować problemy, zanim się pogorszą.

10 wskazówek dotyczących letniej pielęgnacji oczu