Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla małych dzieci?

Oto pytanie, które często otrzymujemy w naszym gabinecie: "Czy moje dziecko jest za młode na soczewki kontaktowe?". Jest to ważne pytanie, a odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Dla dzieci z krótkowzrocznością, soczewki kontaktowe mogą być wygodną metodą korekcji wzroku. Dzięki nim dzieci mogą spokojnie spędzać dzień, nie martwiąc się o stłuczenie lub zgubienie okularów, a także mogą swobodnie uprawiać sport i inne aktywności fizyczne.

Niektóre dzieci i nastolatki mogą poprosić swoich rodziców o soczewki kontaktowe, ponieważ czują się skrępowane nosząc okulary. Soczewki kontaktowe mogą nawet dać dzieciom zastrzyk pewności siebie, którego potrzebują, aby wyjść ze swojej skorupy. Co więcej, w dzisiejszych czasach bardzo popularne jest noszenie przez dzieci miękkich soczewek kontaktowych jednorazowego użytku, ponieważ nie wymagają one czyszczenia ani konserwacji.

Niektórzy rodzice mogą odrzucić prośbę dziecka o założenie kontaktów ze względu na obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa oczu. Nie ma powodu do obaw: soczewki kontaktowe są tak samo bezpieczne dla dzieci, jak dla wszystkich innych.

W Optical Zone oferujemy dzieciom, nastolatkom i pacjentom w każdym wieku szeroką gamę soczewek kontaktowych. Jeśli masz obawy co do bezpieczeństwa soczewek kontaktowych dla Twojego dziecka, z przyjemnością wyjaśnimy Ci, jak zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, optymalne zdrowie oczu i komfort noszenia. Aby dowiedzieć się więcej lub umówić się na pediatryczne badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych, skontaktuj się z nami już dziś.

Jakie są zagrożenia związane z noszeniem soczewek kontaktowych przez moje dziecko?

Badanie opublikowane w styczniowym numerze czasopisma "The Journal of Ophthalmic & Physiological Optics" z 2021 roku wykazało, że dzieci nie są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.

dziecko

Badanie obserwowało prawie 1000 dzieci w wieku 8-16 lat przez okres 1,5-3 lat w celu ustalenia, jak soczewki kontaktowe wpłynęły na zdrowie ich oczu.

Wyniki wskazują, że wiek nie ma wpływu na bezpieczeństwo noszenia soczewek kontaktowych. W rzeczywistości badacze stwierdzili, że ryzyko rozwoju infekcji lub innych niepożądanych reakcji wynosiło mniej niż 1% na rok noszenia soczewek - co jest porównywalne z użytkownikami soczewek kontaktowych w innym wieku.

Zanim jednak zdecydujesz, że soczewki kontaktowe są odpowiednie dla Twojego dziecka, warto zastanowić się, czy jest ono gotowe do ich noszenia. Podczas wizyty u okulisty, optometrysta może zapytać o poziom dojrzałości, odpowiedzialności i higieny osobistej Twojego dziecka. Ponieważ wiele dzieci jest bardzo zmotywowanych do noszenia soczewek kontaktowych, wykazują one prawdziwą dojrzałość w dbaniu o swoje soczewki. W początkowym okresie rodzice muszą odgrywać aktywną rolę, ponieważ dziecko przyzwyczaja się do zakładania i zdejmowania nowych soczewek kontaktowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że tak jak w przypadku każdego innego wyrobu medycznego, soczewki kontaktowe nie są wolne od ryzyka. Każdy, kto nosi soczewki kontaktowe ma szansę na rozwój infekcji oczu lub innych komplikacji związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Jednakże, jeśli soczewki kontaktowe są noszone i pielęgnowane zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty, są one mało ryzykowne i całkowicie bezpieczne dla dzieci i nastolatków.